נשים ישירו, בני-עקיבא תחרים הטקס בגוש עציון

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3837797,00.html

 

חניכי התנועה לא ישתתפו בטקס הזיכרון ללוחמי שיירת הל"ה בגוש עציון, בשל הופעת להקה צבאית ויקיימו במקום טקס אלטרנטיבי. חניכים זועמים: "זה ביטוי מצער להלך רוח מקצין, המתבדל מרוב הציונות הדתית ועם ישראל". בני עקיבא: "משרד הביטחון כפה תכנים בלי לתת ביטוי לרוח התנועה"

21.01.10

תנועת בני עקיבא ביטלה את השתתפותה באירוע הזיכרון המסורתי ללוחמי "שיירת הל"ה" שנהרגו בתש"ח בדרכם לגוש עציון, זאת בשל הופעת להקה צבאית, הכוללת שירת נשים שתיערך בו, כך נודע ל-ynet. במקום זאת יקיימו חניכי תנועת הנוער הדתית טקס נפרד ובכך ייבדלו מאלפי המשתתפים – בהם נציגי צה"ל ומשרד הביטחון – שצפויים להשתתף באירוע המרכזי. הוא היה אמור להתקיים הערב, אך נדחה בשבוע בשל תנאי מזג האוויר.

 

ב"צעדת הל"ה", הנערכת בשנים האחרונות בסמוך לתאריך נפילת הלוחמים, משחזרים המשתתפים את מסלולם של אנשי הפלמ"ח וההגנה וצועדים במשך הלילה מקיבוץ נתיב הל"ה אל גבעת הקרב – שם נערך טקס זיכרון עם הזריחה. השנה הוחלט לסיימו בהופעה של להקה צבאית בשירי ארץ ישראל –

בין המארגנים במועצת גוש עציון להנהלה הארצית של התנועה התפתח עימות סביב ההחלטה ובמועצה סירבו לבטל את ההופעה. לבסוף הוחלט כי החניכים יצעדו בנפרד כשלוש שעות מוקדם יותר וייערכו טקס עצמאי בגבעת הקרב לפנות בוקר. מייד לאחר מכן יקיימו יתר המשתתפים – תלמידי בתי ספר דתיים וחילונים ממקומות שונים בארץ ונציגים רשמיים של צה"ל – את האירוע המרכזי.

 

חניכים בתנועה: "להשתתף בצעדה, לא להתבדל"
בעקבות החרמת האירוע קוראים בני נוער מהקיבוץ הדתי החברים בבני עקיבא ליתר החניכים להשתתף דווקא בצעדה שמארגנת המועצה. "היבדלות התנועה מציבור הצועדים המרכזי בעקבות הל"ה ומנוכחות בטקס הזיכרון הלאומי בסופה של הצעדה נוגדת את ערכי היסוד עליהם חונכנו", נכתב בנייר עמדה שפרסמו, "אנו רואים בהחלטה זו של בני עקיבא ביטוי מצער מאוד להלך רוח הולך ומקצין, הולך ומתבדל מרוב חברי הציונות הדתית ובניה, ומעם ישראל בכללו".

 

"איננו יכולים להסכים לתפיסה הרואה באישה 'עזר כנגדו' בלבד. בעולם המודרני האישה אינה משנית לגבר ביכולותיה, השגותיה ותבונתה. עברו הימים בהם הנשים דרו בכפיפה אחת עם הטיפשים, הקטנים והעבדים מבחינת ערכן המחשבתי וההישגי. גדולי ישראל שהחזיקו בעמדות אלו כתבו דבריהם במציאות בה חיו ויש להתייחס לדבריהם בהקשר ישיר לכך. אסור שנציב את המציאות הזו כאידיאל שיש לחזור אליו".

 

בתנועת נאמני תורה ועבודה אמרו כי קיום צעדה נפרדת מהווה עלבון צורם לכל מי שהתחנך על ברכי בני עקיבא וערכיה. "תמיד שאפנו להיות 'תנועה של עם' – תנועה המעורבת בכלל ישראל, והחלטה זו מפרידה ומבדילה את התנועה מכלל ישראל. נראה כי אפילו ישובי גוש עציון, שהם כולם דתיים, כבר אינם דתיים מספיק כדי ש'מנהיגי' בני עקיבא יצעדו לצידם".

 

"צורמת יותר העובדה שהחלטה זו אינה מייצגת את הלך רוחם של רוב חניכי בני עקיבא, המאמינים בערכים הקלאסיים של תורה ועבודה. מתוך לימוד זכות על חניכינו, אנו מסרבים להאמין שיש יותר ממיעוט זניח ששמח להכרית את עצמו משאר החברה הישראלית".

 

בני עקיבא: הכל בגלל החלטה דורסנית
איתן זליגר, יועץ התקשורת של בני עקיבא מסר בתגובה כי "בני עקיבא היא תנועת הנוער המובילה בהנצחת גיבורי הל"ה. בשנים האחרונות ערכה התנועה פעילות מרכזית בצעדת הל"ה אליה הגיעו אלפים מחניכיה. השנה לראשונה, החליטו אנשי משרד הביטחון לכפות את תכני הכנס על כלל המשתתפים מבלי לתת ביטוי לרוח תנועת לבני עקיבא שחניכיה הם הרוב הבולט בפעילות תוך שלילת כל רעיון תוכני שהציעו אנשי בני עקיבא. לצערנו בגלל ההחלטה הדורסנית הזאת נאלצנו לא להשתתף בכנס של המשרד והחלטנו ולהמשיך בפעילות הייחודית של התנועה בגבעת הקרב המתחילה כבר שעות לפני האירוע.

 

"גיבורי הל"ה זכאים שפעילות ההנצחה שעושים להם תיעשה מתוך הבנה והכלה של כלל הציבור בישראל ולא על-פי אמנותו של מאן דהוא במשרד הביטחון. עקב הגשמים הברוכים נדחה האירוע, ואנחנו הראשונים שנשמח לחזור ולדון על התכנים מתוך הרגשת שותפות אמיתית בין כלל הגופים המארגנים את האירוע".

 

תגובת ההפקה
אוריה דסברג, המפיקה את הצעדה מטעם מועצה אזורית גוש עציון, מסרה בתגובה כי כלקח משנים קודמות הוחלט כי בסופה תופיע להקה כדי "לסיים את האירוע באווירה שמחה ואפילו מעט משחררת". לטענתה, הובהר ללהקה שהקהל מכיל גם ציבור דתי ועל כן הם מתבקשים להתחשב ברגשותיו, שהחיילות יהיו לבושות בלבוש הולם, שלא יהיו ריקודים על הבמה ואף נמסרה בקשה שלא תהיה שירת סולו של אישה, ורפטואר הלהקה נבחן ע"י נציג משרד הביטחון ונמצא כהולם את האירוע.

 

"למרות כל האמור בני עקיבא התנגדו לעצם הופעת להקה וביקשו מסיבות של 'רוח התנועה' למצוא פיתרון חלופי. מאידך, משרד הביטחון ושאר השותפים ראו בלהקה מרכיב חיוני, במיוחד לאור העובדה שהשתתפות הלהקה נכללה במערך השיווק של האירוע. התוכנית החלופית שהוסכמה כוללת: קיום טקס ומפקד של בנ"ע ופינוי המתחם עוד לפני הגעת תלמידי בתי הספר. עובדה זו ציערה אותנו שכן באופן זה אין כל חיבור בין הקבוצות, אך הבנו שרק כך נוכל לקיים את הצעדה גם לטובת חניכי בני עקיבא היקרים לליבנו".דסברג ציינה לשבח את בני עקיבא על היותה שותפה מלאה לכל האירוע. "אין ספק שהצעדה לא היתה מגיעה למימדיה הנוכחיים ללא המעורבות החיובית והאקטיבית מאוד של ההנהלה".