סיכום שנה לכנסת – דת ומדינה

פתיח

בניגוד לציפיות המוקדמות, הכנסת ה-20 עוסקת ופעילה בתחום דת ומדינה. הכנסת ה-19 אופיינה במהלכים ויוזמות רבות בתחום דת ומדינה, ורבים סברו שכעת לכל היותר יהפכו החלטות שהתקבלו בקדנציה הקודמת אך לא מעבר לכך. בנוסף, לאחר שבמושב הקיץ חזינו בניסיון של המפלגות החרדיות לבטל ולמסמס החלטות בתחום שהתקבלו בכנסת הקודמת, במושב החורף היינו אמורים לחזות בהאטה לכאורה.

אך לא כך היה המצב. כבר לקראת סוף מושב הקיץ הגיעה הסנונית הראשונה בדמות ניסיון של סיעת ש"ס וח"כים מיהדות התורה לעקוף את החלטת בג"ץ המאפשרת לכל גורם לתת כשרויות באם איננו משתמש במילה "כשר".

במושב החורף לא חלה האטה, אלא להיפך- אירוע רדף אירוע. ח"כ מיקי זוהר חולל סערה עם הצעת החוק שלו שביקשה לסגור את המסחר בשבת ללא הסדרה כוללת של המרחב הציבורי בשבת, ולקחת את הסמכות לחוקק חוקים בנושא מהרשויות המקומיות.

החלטת הממשלה שקבעה מתווה חדש לעניין הסדרי התפילה בכותל אמנם לא זכתה לחקיקת נגד בכנסת, אך חוללה מהומה וגררה התבטאויות חריפות מחברי הכנסת החרדים. עד היום השר לשירותי דת מסרב להתקין תקנות שיביאו ליישום ההחלטה בפועל.

לקראת סוף המושב פסק בג"ץ שמתגיירים רפורמים וקונסרבטיבים יוכלו להשתמש במקוואות הציבוריים לצורך השלמת הליך הגיור. בעקבות הפסיקה מיהר להגיש ולהעביר בקריאה טרומית ח"כ גפני הצעת חוק שמכפיפה את כל תחום המקוואות להנחיות הרבנות הראשית ובכך לפגוע באוטונומיה ההלכתית של הטובלות.

כעת משקבע בג"ץ ממש עם סיום מושב החורף שגיורים אורתודוכסיים בבתי דין פרטיים בישראל יוכרו לצורך חוק השבות, צפויה לנו עוד מערכה במושב הקיץ, שמבטיח לא לאכזב.

מה כלול בתחום דת ומדינה?

על מנת לבחון באופן מדויק את הפעילות בכנסת בתחום דת ומדינה, עלינו להגדיר ראשית מה נכלל מבחינתנו בתחום ומה לא.

מה שכלול במושג "דת ומדינה" הוא כל תחום שירותי הדת והחוקים שמחברים בין היהדות והמדינה. החלוקה לנושאים: רבנים ורבנות, דיינים ובתי דין, מועצות דתיות, מקוואות, כשרות, גיור, שבת, מקומות קדושים, פטירה וקבורה, נישואין וגירושין.

מה שאינו כלול במושג "דת ומדינה" אך לעתים נכלל בשיח על התחום בהתבטאויות בתקשורת ובמקומות אחרים הם עניינים הקשורים לישיבות ואברכים לרבות תקצוב, גיוס חרדים ושילובם בתעסוקה, זכויות להט"ב.

העיקרון שלנו הוא להכליל במושג את כל מה שקשור לעניינים שבין האזרח וחייו הפרטיים לחוקי המדינה ולא של קבוצות או קהילות וכן כל החיבור בין דת למדינה ולא בין דתיים למדינה.

הדמויות הבולטות

הסערות בתחום דת ומדינה הולידו בדרך כלל שני צדדים למאבק. בצד אחד המפלגות החרדיות בתוספת של ח"כ סמוטריץ' מהבית היהודי וח"כ זוהר מהליכוד. אלה ביקשו, באופן כללי, להחזיר את המצב לקדמותו מלפני הכנסת ה-19, לחזק את המונופול של הרבנות הראשית על שירותי הדת ולספח אליה עוד סמכויות.

אמנם הטיעונים בצד זה היו בדרך כלל שיש לשמור על הסטטוס קוו שהשתנה בעקבות החלטות הקואליציה הקודמת או בעקבות פסיקות בג"ץ, אך מספר הצעות חוק היו למעשה שינוי של הסטטוס קוו. כזאת הייתה הצעת חוק השבת של ח"כ זוהר, הצעת חוק של ח"כ בן צור שמחייבת חובת היוועצות ברבנות בכל הליך חקיקה, והצעת החוק של ח"כ גפני שמכפיפה את המקוואות להנחיות הרבנות הראשית.

בצד השני עמדו ח"כים מהאופוזיציה אך גם מהקואליציה. ח"כ שטרן ולביא מיש עתיד, ח"כ זנדברג ממרצ, ח"כ ליברמן מישראל ביתנו וח"כ מיכאלי מאופוזיציה היו מתנגדים קולניים לפעולות הקואליציה בתחום דת ומדינה אך גם הציעו הצעות חוק משמעותיות בתחום וניסו לקדמן. בתוך הקואליציה הייתה זו ח"כ עזריה שניהלה קרבות בלימה כמעט לבדה נגד הצעות החוק מהצד החרדי.

בצד המתנגדים ההצלחה להעביר הצעות חוק בקריאה טרומית הייתה מועטה אך קיבלו את הרוח הגבית משלוש פסיקות בג"ץ משמעותיות והחלטת ממשלה היסטורית בנוגע למתחם הכותל. לכן

נתונים

הצעות חוק

 • 92 הצעות חוק הונחו עד כה בכנסת ה-20 בתחום דת ומדינה מתוך 2958 הצעות חוק בסך הכל (כ-3% בלבד). שלושת התחומים הפופולאריים ביותר: נישואין וגירושין (22 הצעות), כשרות (17 הצעות) ורבנים ורבנות (14 הצעות). אלה מהווים יחד למעלה מ50% מההצעות.
 • 27 הצעות חוק הונחו במושב החורף (כ-30% מכלל הצעות החוק בתחום דת ומדינה).
 • 11 הצעות חוק עלו לקריאה טרומית, 9 מתוכן במושב החורף.
 • 5 הצעות חוק עברו קריאה טרומית:
  • שתי הצעות חוק שהוצמדו שעוסקות בחיזוק מונופול הכשרות (של ח"כ בן צור וח"כ גפני).
  • הצעת חוק של ח"כ מיכאלי שמטפלת בשירותי הובלת נפטרים בימי שבת וחג.
  • הצעת חוק של ח"כ גפני שמכפיפה את תחום המקוואות להנחיות הרבנות הראשית.
  • הצעת חוק של ח"כ לביא שמבטלת את חובת הצהרת הדתיות לעובד יהודי שמסרב לעבוד בשבת.
 • אין ולו הצעת חוק אחת שהתקדמה מעבר לקריאה הטרומית. יתרה מזאת, למעט הצעת החוק של ח"כ לביא, ועדת השרים לחקיקה הכניסה סייג בשאר ההצעות שלאחר הקריאה הטרומית המשך קידומן יתקיים בתנאים מסוימים כגון הגעה להסכמות בקואליציה ותיקון באמצעות תקנות.
 • מתוך 17 הצעות חוק שעלו לדיון, ועדת השרים לחקיקה התנגדה ל-8 הצעות חוק, תמכה ב-5 הצעות חוק, ודחתה את הדיון ב-4 הצעות חוק.
נושא מספר ההצעות מספר ההצעות שעלו להצבעה בקריאה טרומית מספר ההצעות שעברו קריאה טרומית
גיור 7 1 0
דיינים ובתי דין 6 0 0
כשרות 17 3 2
מועצות דתיות 2 0 0
מקוואות 2 1 1
מקומות קדושים 3 0 0
נישואין וגירושין 22 2 0
פטירה וקבורה 7 1 1
רבנים ורבנות 14 1 0
שבת 12 2 1
סה"כ 92 11 5

חברי כנסת וסיעות

 • חבר הכנסת האפקטיבי ביותר מבחינת העברת חוקים בתחום דת ומדינה הוא ח"כ משה גפני שהעביר 2 הצעות חוק בקריאה טרומית מתוך 5 שהוא יזם (40%) בשנה הראשונה של הכנסת.
 • חברי הכנסת שהציעו הכי הרבה הצעות חוק בתחום הם ח"כ לביא (15 הצעות), ח"כ שטרן (13 הצעות) וח"כ מיכאלי (13 הצעות).
 • למרות שהליכוד היא הסיעה הגדולה ביותר בכנסת, רק שתי הצעות חוק הוצעו מטעם ח"כים בסיעה זו.
 • הסיעה שהציעה הכי הרבה הצעות חוק בתחום היא יש עתיד, עם 31 הצעות, בערך פי 10 מסיעת כולנו שהציעה 3 בלבד. סיעת הקואליציה הדומיננטית ביותר היא יהדות התורה שהציעה 7 הצעות.
 • הבית היהודי וש"ס, על אף שהן סיעות שמייצגות ציבור דתי, כמעט ולא יזמו הצעות חוק בכנסת הזו בסוגיית דת ומדינה. בעוד אצל ש"ס ניתן להסביר את הדבר בשל היות המשרד לשירותי דת באחריות המפלגה, בבית היהודי אין לכך סיבה ברורה.
 • בבית היהודי הח"כ שהציע הכי הרבה הצעות הוא דווקא הח"כ לשעבר ינון מגל. התפטרותו מהכנסת הותירה את ח"כ סמוטריץ' כח"כ הדומיננטי בנושא הזה בסיעה מה שיכול להעיד על הסיבה להתחברות האוטומטית של הבית היהודי אל היוזמות מהצד החרדי.
סיעה ח"כ/ים פעיל בתחום מספר ההצעות מספר ההצעות שעלו להצבעה בקריאה טרומית מספר ההצעות שעברו קריאה טרומית
ליכוד מיקי זוהר (יוזם חוק השבת) 2 0 0
המחנה הציוני מרב מיכאלי (הציעה 13 הצעות) 19 1 1
הרשימה המשותפת דב חנין (היחיד שהציע הצעות בסיעתו) 5 0 0
יש עתיד אלעזר שטרן (הציע 13 הצעות)

עליזה לביא (הציעה 15 הצעות)

31 4 1
כולנו רחל עזריה (המתנגדת הבולטת בקואליציה לחוק הכשרות של ש"ס וחוק המקוואות של גפני) 3 0 0
הבית היהודי בצלאל סמוטריץ' 6 0 0
ש"ס יואב בן צור (יוזם חוק הכשרות) 2 1 1
יהדות התורה משה גפני (יוזם חוק המקוואות) 7 2 2
ישראל ביתנו אביגדור ליברמן 7 2 0
מרצ תמר זנדברג 10 1 0
סה"כ 92 11 5