על המרצים/ות. כנס "בין בבל וירושלים", נצרת תשע"ז

 

נועם אורבך – מחלק את זמנו בין מחקר והוראת שפה ותרבות סין ובין הקמת סטארטאפ טכנולוגי. לימד עברית ותלמוד באוניברסיטת שאנדונג,  סין, שם גם ניהל הקמה של ספרייה למדעי היהדות ראשונה בסין. תואר שני בהצטיינות בלימודי מזרח אסיה באונ' העברית, שם חקר את הפוליטיקה סביב נסיונות התחייה של קהילה יהודית בקאיפנג שבסין. כותב דוקטורט על חדירתן ומעמדן של דתות זרות בסין העכשווית.

הר' אביטל אנגלברג –  רמי"ת במדרשת עין הנצי"ב וחברת הוועד המנהל של נאמני תורה ועבודה. למדה בתכנית ההלכה במדרשת לינדנבאום, והוסמכה לרבנות אורתודוכסית מטעם ישיבת מהר"ת בניו יורק. בעלת תואר  ראשון בתיאטרון ותואר שני בתלמוד. מנחת קבוצות, מלמדת גמרא והלכה במסגרות שונות. עוסקת רבות במושג האמת ובהתפתחות ההלכה אצל חז"ל.

הרב ד"ר אורן דובדבני – בוגר ישיבת הר עציון ומוסמך לרבנות מטעם הרבנות הראשית לישראל ובעל תואר שלישי במדעי היהדות מאוניברסיטת בר  אילן. שימש במשך שנים רבות כרב בקהילות בוונצואלה ומקסיקו ושימש כראש מערכת הכשרות של הקהילה היהודית במקסיקו ואב בית הדין לגיור. כיום משמש כראש מחלקת הכשרות בגבעתיים ורב הישוב שדה אילן ועוסק בפרוייקטים שונים בכשרות בארץ ובעולם.

ד"ר אביעזר וייס – בעבר מנהל בית הספר התיכון התורני "צייטלין" בתל אביב ונשיא המכללה האקדמית לחינוך "גבעת ושינגטון". ממייסדי נאמני תורה ועבודה. כותב ומרצה רב תחומי.

דביר חדד – נולד וגדל באשדוד ובציריך שבשוויץ.  שב ארצה עם משפחתו והחל בלימודי תואר ראשון בפילוסופיה, פיסיקה ומתמטיקה באוניברסיטת בר אילן – זאת במקביל לסוף לימודיו בישיבה התיכונית בקריית הרצוג. בשנה השלישית ללימודיו, ריכז את תא הסטודנטים של נאמני תורה ועבודה בקמפוס. לאחר מכן המשיך ללימודים בישיבת מעלה גלבוע ובישיבת הדר בניו יורק. הקים את בית מדרש בין הזמנים שפועל בשיתוף פעולה עם נאמני תורה ועבודה  זו השנה השניה. כיום משרת כחייל ברבנות הצבאית.

בקי כספי – רבקה (בקי) כספי היא מנכ"לית המשרד הישראלי של הJFNA (The Jewish Federations of North America)  תפקיד זה בידיה מאז הצטרפותה לארגון בשנת 2007. במתכונת זו,  מובילה בקי צוות המשמש כעיניים, אוזניים ולעיתים הקול של יהדות צפון אמריקה ובפרט בפעילות הארגון בישראל. בניצוחה של בקי, מובילה המחלקה מאות פרויקטים, משימות ופעילויות אחרות של הארגון בישראל. בינהם, שמירת קשר עם השותפים ההיסטוריים של הארגון, ארגון של הועידה הכללית GA בירושלים שנערה בשנת 2013 ומתקיימת מדי חמש שנים בישראל. וכן, ייצוג הארגון בתקשורת, במדיה, ומול ממשלת ישראל.

הרב אשר לופטין – נשיא בית הספר לרבנות בישיבת חובבי תורה, ישיבה אורתודוכסית שדרכה היא תורה פתוחה, מכילה ומאירת פנים. בעבר הוא היה המנהיג הרוחני של קהילת "אנשי שלום בני ישראל", בית כנסת אורתודוכסי מודרני בשיקגו, למשך 188 שנה. הוא הוסמך לרבנות ע"י הרב אהרון סולובייצ'יק וישיבת בריסק בשיקגו, וגם מישיבה יוניברסיטי כעמית בתוכנית ווקסנר למוסמכים. הוא מוסמך בפילוסופיה ערבית של ימי הביניים מאוניברסיטת אוקספורד, ומחברם של כמה וכמה מאמרים אקדמיים ופופולריים.

ד"ר חנן מנדל – יו"ר תנועת נאמני תורה ועבודה, ומרצה למשפטים ויישוב סכסוכים בקריה האקדמית אונו. עורך כתב העת "תרבות דמוקרטית" בהוצאת הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר אילן ומנהל שותף של רשת המחקרים בעברית .(hrn-ssrn) חוקר דמוקרטיה, בתי משפט ומערכות דיגיטליות ליישוב סכסוכים.

שלומית נעים נאור – שלומית נעים נאור היא אשת חינוך ומשוררת. שלומית למדה פילוסופיה וספרות באוניברסיטה העברית וכתיבה יוצרת באוניברסיטת בן גוריון. עיסוקה המקצועי המרכזי הוא יצירת קשרים בין  יהודים בחו״ ל לישראל. ובין ישראל ליהודי חו״ל ליהדות בכלל.  ספר שיריה ׳ אין לדבר סוף׳ יצא בשנת התשע״ו וזכה בפרס מפעל הפיס ובפרס שרת התרבות.

הרב אביע"ד סנדרס – ר״מ במדרשת לינדנבאום, מוביל פרוייקט מנהיגות חינוכית דתית בתנועה, מלמד במסגרות שונות, חבר ארגון רבני בית  הלל. בעבר ראש בית מדרש ושליח עמיאל- אור תורה סטון בקהילת סאות׳פילד מישגן.

הרב ג'פרי פוקס – משמש כראש ישיבת מהר"ת בשבע השנים האחרונות. במסגרת זו הוא מלמד הלכה ומדריך מוסמכות לרבנות בתפקידיהן השונים בשטח, במקביל לפיתוח וניסוח של תוכנית הלימודים שלהן. הרב פוקס שימש גם כרב קהילה למשך שבע שנים, מיד אחרי שסיים את שנתו הראשונה בלימודיו לרבנות בישיבת חובבי תורה. הוא גר בריברדייל שבניו יורק עם אשתו וארבעת בניהם.

צביקה קליין – כתב לענייני העולם היהודי, עלייה וקליטה בעיתון מקור ראשון, באתר nrg ובאפליקציית 360. קליין, יליד ארה"ב, שימש  כשליח מטעם בני עקיבא העולמית והסוכנות היהודית למיאמי פלורידה, ועבד למשך מספר שנים בתנועה ובהסתדרות הציונית העולמית. קליין זכה בפרסי העיתונות של "בני ברית" וה"ג'וינט" על עבודתו בסיקור התפוצות.

הרבנית ד"ר ג'ני רוזנפלד – מזה שנתיים, הרבנית ד"ר ג'ני רוזנפלד משמשת מנהיגה רוחנית באפרת, מטעמו ובליוויו של הרב שלמה ריסקין.   בחודשים האחרונים התווסף לה תפקיד חדש של מנהלת בית הדין לדיני ממונות שעל ידי המועצה הדתית אפרת. היא סיימה את התכנית למנהיגות הילכתית על שם סוזי ברדפילד במדרשת לינדנבאום, וקיבלה שם "היתר הוראה" מהרב ריסקין והרב שוקי רייך. יש לה דוקטורט בספרות אנגלית מאוניברסיטת CUNY בניו יורק, שם היא כתבה על אתיקה מינית ממקורות תלמודיים וחסידיים שיכולה לדבר לרווקים ורווקות בקהילה האורתודוכסית, כעמיתת קרן ווקסנר. היא כתבה בשותפות את הספר "עת לאהוב: המדריך להעצמת הקשר האינטימי של הזוג הדתי," ספר הדרכה מינית לזוגות טריים. ד"ר רוזנפלד היא גם מורה לגמרא והלכה בבית הספר פלך.

הרב שלמה ריסקין – נולד בברוקלין בשנת ת"ש  (1940). את לימודיו סיים בהצטיינות בישיבה אוניברסיטה והוסמך לרבנות ע"י הרב סולובייצ'יק זצ"ל. בשנת 19822 הוענק לו תואר דוקטור מאוניברסיטת ניו יורק. הרב ריסקין התפרסם בעולם בשל פעילותו הנמרצת לקירוב לבבות, פעילות בתחומי החינוך והחסד, ופעילות עניפה לשחרור יהודי ברית המועצות. בין שאר פעולותיו היה הרב ריסקין מראשוני מנהיגי האורתודוקסיה המודרנית שתמך ואף הקים מוסדות לקידום רוחני לנשים עוד בזמן שהותו בארה"ב, וביתר שאת לאחר עלייתו לארץ. את מעמדו הנכבד כאיש חינוך רכש הרב ריסקין הודות למוסדות אור תורה שהוקמו בארה"ב והתפתחו בארץ לרשת "אור תורה סטון" מכללות ומכונים המחנכים כ 3000 תלמידים מהארץ ומהתפוצות. לצד היותו ראש ישיבה ונשיא של  מוסדות "אור תורה סטון" משמש הרב ריסקין החל מ 1983 (שנת עליתו לארץ) כרב עיר באפרת אשר בגוש עציון.