תנועת 'נאמני תורה ועבודה' הגישה אתמול עתירה לבג"ץ, בדרישה להשעות לאלתר את הרב אברהם יוסף מתפקידו כרב העיר חולון, על רקע ההליך הפלילי המתנהל נגדו בשנתיים האחרונות. בתנועה הודיעו כי לאחר שהפניות, הן למשרד לשירותי דת והן לרבנות הראשית, בעניין השעייתו נענו בהתעלמות, הם נאלצו לפנות לבית המשפט העליון על מנת שיתערב בסוגיה.

הרב אברהם יוסף, בנו של מנהיגה הרוחני לשעבר של ש"ס הרב עובדיה יוסף, מואשם בעברות של מרמה והפרת אמונים. על פי כתב האישום שהוגש בדצמבר האחרון, פעל הרב יוסף פעל לקידום בד"ץ בית יוסף שבבעלות משפחתו ובניהול אחיו משה, ומנע כמעט לגמרי את פעילותם של בד"צים אחרים שנתנו השגחה לבתי עסק שונים. זאת תוך ניגוד עניינים וניצול מעמדו כרב העיר חולון וממלא מקום רב העיר אור יהודה.

בעקבות הגשת כתב האישום הודיעו ברבנות הראשית, בתשובה לשאלת nrg, כי הםישקלו להשעות את הרב יוסף מתפקידו, אך עם זאת הבהירו כי נכון להיום, אין בחקיקה הסדרה ספציפית של הליך השעיית רב עיר על רקע נסיבות של הגשת כתב אישום, אך כאמור, כעת הנושא בבדיקה". למרות דברים אלו עד עתה לא נעשו פעולות בפועל על מנת להשעות את הרב יוסף.

בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד אסף בנמלך, נטען כי המשך כהונתו של הרב יוסף, אשר חבר גם במועצת הרבנות הראשית, "חותרת תחת האמון הציבורי בשירותי הדת ובמערך הכשרות הממלכתי, שממילא שרוי היום בשפל המדרגה, הן מחמת ההשלכות הציבוריות של מעשיו של הרב והן מחמת התערבותו לטובת בני משפחתו". בעתירה הזכירו את פסיקת בג"ץ בעניין מעמדו של כתב אישום כנגד נבחר ציבור. על אף שלא מוצו ההליכים הפליליים נגד נבחר הציבור עצם ההגשה מהווה תשתית לבית המשפט להורות על השעייתו מתפקידו.

צילום: פלאש 90

הרב אברהם יוסף צילום: פלאש 90

"שילוב זה בין הפן הפרטי, קרי ההטבה עם קרוביו והפגיעה במתחרי העסק המשפחתי, לבין הפן הציבורי – קרי, החתירה תחת מערך הכשרות הממלכתי – מצדיק למצער את השעייתו של הרב יוסף מכהונתו עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינו", כתבו עוד בעתירה, וציינו כי פנו לרב הראשי דוד לאו בבקשה לכנס את מועצת הרבנות הראשית, בכדי למנות רב מחליף שייתן כשרות בעיר עד מיצוי ההליכים המשפטיים בעניינו של הרב יוסף. פנייה זו לא זכתה למענה ולכן לאחר שפנו לשר לשירותי דת וגם ממנו לא קיבלו מענה, החליטו לפנות לבית המשפט, אמרו בתנועה.

עו"ד בנמלך, המייצג את העותרת, ביחד עם עו"ד מתי רוזנבאום, ציין כי "הרבנות הראשית חייבת להפנים כי היא פועלת כרשות מנהלית של מדינת ישראל וכי אין סתירה בין כללי המנהל הציבורי המחייבים טוהר מידות, והפעלה סבירה של הסמכות שהוענקה בידיה לבין ההלכה היהודית. המשך כהונתו של הרב יוסף – אשר מתנהל נגדו הליך פלילי על עבירות שביצע, לכאורה, מתוקף תפקידו כרב מקומי- אינה עולה בקנה אחד עם מנהל תקין. העובדה שאף גורם רשמי לא השיב לבקשה של התנועה רק מחזקת את הטענה כי הבעיה ברבנות היא מהותית".
פורסם ב נרג