פנייה לרה"מ: התערב בבחירת רב ראשי לי-ם

 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/039/007.html

 יו"ר מפלגת הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ פנה לראש הממשלה בדרישה להתערב בסוגיית בחירת רב ראשי בירושלים. הרב הרשקוביץ טוען כי על פי סעיף בהסכם הקואליציוני חובה לערוך דיון בהשתתפות ראש הממשלה, בנושאים השנויים במחלוקת בין מפלגות הקואליציה.

 12/1/2010


פנייתו של השר הרשקוביץ לראש הממשלה נעשתה לאחר שבשבוע שעבר מונו חברים חדשים בוועדה שאמורה לבחור שני רבנים ראשיים לירושלים – אשכנזי וספרדי. מתברר כי מתוך 24 מקומות השמורים בוועדה לנציגים מטעם בתי הכנסת בבירה, רק חמישה הוקצו לנציגים מטעם בתי הכנסת מהמגזר הדתי-לאומי וכל השאר הם נציגי החרדים.

רחל עזריה, חברת מועצת עיריית ירושלים טוענת כי החלטת ועדת הבחירות מעוותת באופן בוטה את היחס בין המגזרים השונים בירושלים, מכיוון שרוב הציבור בבירה הוא ציוני ואילו ש"ס מקדמת בחירה של רבנים חרדיים. לדברי עזריה הציבור הדתי-לאומי בבירה מאוחד מאחורי הרב אריה שטרן וימשיך לפעול למען בחירתו לתפקיד הרב הראשי האשכנזי של ירושלים.

 

פגיעה בעקרונות היסוד של שוויון ושקיפותבעקבות האירועים האחרונים, ראשי תנועת "נאמני תורה ועבודה" פנו לעו"ד ד"ר אביעד הכהן, לשר הדתות וליו"ר ועדת הבחירות לרבנות העיר ירושלים, בדרישה לפרסם את המידע שעליו התבססה ההחלטה והנימוקים לבחירת הנציגים מכל אחד מבתי הכנסת שזכו לייצוג. כמו כן דורשת תנועת "נאמני תורה ועבודה" מהשר ומהוועדה להימנע מקיום כל פעילות בנושא שתביא עמה תוצאות בלתי הפיכות תוך פגיעה בעקרונות היסוד של שוויון ושקיפות.

עו"ד אילן קמינצקי, יו"ר נציגות בתי הכנסת הציוניים בירושלים, שיגר מכתב בהול לניר ברקת, ראש העיר ירושלים, עם העתקים לשר הפנים אלי ישי, לשר לשירותי דת יעקב מרגי ולחברי הכנסת מטעם הבית היהודי. ברקת מתבקש לסייע בהקפאת הליך הבחירות לרב ראשי לעיר ירושלים עד שתובטח בחירתו של רב ציוני לבירה.

קמינצקי גם מציין כי ברקת עזב בזעם את הישיבה שנערכה בשבוע ונמנע מלהשתתף בהצבעה. מהמשרד לשירות דת נמסר בתגובה כי כי ברקת נהג באופן לא דמוקרטי כאשר החליט לעזוב את הישיבה כשגילה שאין רוב לעמדתו. עוד נמסר ממשרד הדתות כי יו"ר הוועדה ביקש מברקת שלא לצאת והזהיר אותו כי גם אם הוא ייצא, הוועדה תמשיך את עבודתה.