פניית התנועה לראשי החמ"ד בנוגע לנתינת במה הוגנת בנושא הכוון בנות י"ב לאחר סיום הלימודים

 

להורדת המכתב כקובץ word לחץ כאן

לכבוד                                                                                                                טבת תשע"ד, דצמ' 2013

שר החינוך, הרב שי פירון

יו"ר מועצת החמ"ד, הרב אברהם גיסר

ראש מינהל החמ"ד ד"ר אברהם ליפשיץ

המפקח על החינוך העל יסודי בחמ"ד, רם זהבי

 שלום רב

הנדון: נתינת במה הוגנת בנושא הכוון בנות י"ב לאחר סיום הלימודים

כמידי שנה בשנה עולה מחדש סוגיית נתינת הבמה לגופים שונים הבאים לעזור לבנות י"ב להחליט בדבר עתידן.

במחקר שפירסמנו לפני כשנה סקרנו את המגמות השונות בקרב בוגרות כיתה י"ב בחמ"ד: כרבע מבוגרות החמ"ד משרתות בצה"ל, ו -75% מהבנות המשרתות בשירות הלאומי מסתפקות בשנת שירות אחת ואינן ממשיכות לשנה שנייה. בוגרות רבות של החמ"ד משרתות בתפקידים הנחשבים כאיכותיים ובהתאם לכך גם אחוזי הקצונה בקרב בוגרות החמ"ד הינם גבוהים בהרבה מהממוצע הצה"לי. תופעה זו מלמדת על השינוי בסוג בוגרות החמ"ד המתגייסות לצה"ל עליו הצביעו פעילות עמותת אלומה: עלייה באחוז המתגייסות דווקא בקרב בנות האולפנות והתיכונים היוקרתיים.

כמו כן, עמדנו על המאבק המתנהל בתוך החמ"ד על הזכות לעמוד מול הבנות בבתי הספר: גורמים מסוימים במוסדות החמ"ד מתנגדים לגיוס הבנות לצה"ל וחוששים כי כניסה של גורמים המזוהים עם השירות הצבאי לבתי הספר תיתן לגיטימציה לגיוס, ומנגד אנשי הצבא ופעילים העוסקים בעניין טוענים כי בלאו הכי רבות מבוגרות החמ"ד מתגייסות, כך שהמדיניות של בתי הספר פוגעת בסופו של דבר בבנות עצמן ומעלה את הסיכויים שהן ישרתו בתפקיד שאינו מביא לידי ביטוי את יכולותיהן (לטענת גורמי הצבא) או שאינו תואם את עולמן הדתי. ככל הנראה, מאבק זה רק הולך להתגבר בשנים הקרובות, ולאור הנתונים השונים שהצגנו, הצענו שהגיע הזמן לחשיבה מחודשת על הנושא במינהל החמ"ד.

לאחרונה פורסם מכתב שחתום ע"י הרב שמואל אליהו בו הוא קורא לראשי ישיבות ואולפנות: "בקרוב נכנס מפגש מנהלים גדול שיחזק ויעודד אתכם במשימה חשובה זו. בנוסף אנו מקימים גוף שיעבור בבתי ספר ויסביר לבנות את הסכנות האורבות להן בשרות צבאי. ורוצים אתכם שותפים בפעולה זו". בין היתר מכנה הרב אליהו, במכתב זה, את העמותות המסייעות לבנות המתגייסות לצה"ל כמביאות "נתונים שקריים". הדברים באים לאחר שבעבר אמר הרב אליהו: " הניסיון מורה שרוב הבנות הדתיות שהלכו לצבא יצאו פגועות.".

אנו סבורים כי דברים אלו אינם מדויקים בלשון המעטה. מטרות החינוך הממלכתי דתי הן לחנך את תלמידיו להיות מסוגלים להשתתף בכל מערכות החברה הישראלית תוך שמירת מצוות והקפדה על ערכי היהדות. צה"ל הוא מערכת משמעותית מאד וחשובה מאד בחברה הישראלית, ושירות בו הוא ערך אזרחי ולאומי משמעותי ביותר.

יתירה מכך: מכתבו של הרב אליהו מניח שמחנכי החמ"ד כשלו בתפקידם ואינם מצליחים לחנך את הבנות להתמודד עם החברה הישראלית הכללית, ולא היא – הנתונים מראים שהם מצליחים, והבנות  – ברובן – גם משרתות שירות איכותי וגם מקפידות על הערכים להן חונכו.

אנו סבורים כי מוסדות החמ"ד צריכים להתמודד עם הצרכים האמיתיים והמלאים של תלמידיו ותלמידותיו ושל החברה הישראלית בכלל, ולהוכיח את הצלחתם על ידי הצגת כל אפשרויות השירות האיכותי והערכי לפני תלמידותיו.

לאור זאת, אנו מבקשים מהנהלת החמ"ד לקבוע סדרים ברורים אשר יתנו במה מכובדת לכל צד, שתנתן למי שיודע לכבד את דעת הזולת ואת כללי תרבות המחלוקת, תוך נתינת כבוד הדדי וללא אמירות משמיצות ופוגעניות. על החמ"ד להקפיד שהבאים בשעריו יודעים להציג בצורה מכובדת את דעתם ואת דעת החולקים עליהם.

כמי שאמונים על הנושא ובעלי הידע והניסיון בתחום, נודה לכם על גיבוש הנחיות מסודרות אשר יעשו סדר בתחום חשוב זה, ותמנעו הצגת עמדות חד צדדיות, לא ערכיות ופוגעניות.

בברכה,

שמואל שטח, מנכ"ל

שלומית שטרן (חזן), חברת הנהלה

רני חזון-וייס, חברת הנהלה

חנן מנדל, יו"ר