הקדמה: האם כשאנו קמים בבוקר אנחנו זוכרים שאנחנו…. יהודים? כמה הזהות שלנו כיהודים משפיעה עלינו בחיים? כמה היא משמעותית לנו? בפעולה השבת, לכבוד שבת ארגון בנושא "נפש יהודי הומיה" ננסה להעמיק קצת בזהות היהודית שלנו.

מהלך הפעולה:

1.נפתח את הפעולה במשחק. נפזר על הרצפה מספר ערכים שונים. נבקש מהחניכים לסדר את הערכים ב3 עמודות שונות: עמודה של הערכים החשובים ביותר לזהות היהודית שלהם, עמודה של הערכים בחשיבות בינונית, ועמודה של הערכים ללא חשיבות לזהות היהודית שלהם. נבקש מהחניכים לסדר את הערכים ב3 עמודות מימין לשמאל כאשר ימין הכי חשוב ושמאל הכי פחות חשוב. רשימת הערכים היא: בר/בת מצווה, לתרום צדקה, לאכול כשר, לשמור שבת, להיות דתי, לחיות בארץ ישראל, לדבר עברית, לשרת בצבא/ש"ל, לחגוג חגים יהודיים, ללמוד תורה, לחנך ילדים לתורה ושמירת מצוות, ללמוד תורה, ללמוד היסטוריה יהודית, להאמין בהשם, לצום ביום כיפור, לזכור את השואה, לשיר את המנון המדינה, לכבד בני אדם אחרים באשר הם, להרגיש יהודי, להרגיש גאווה יהודית על הצלחה של יהודים אחרים, להתפלל בבוקר.

2.שיח- נשאל את כל החניכים במעגל – יש ערך שנמצא בעמודה שאתם לא מסכימים עם המיקום שלו? מה הייתם משנים? מה בעינכם הערך היהודי הפחות חשוב, והחשוב ביותר? השיח הזה הוא עיקר הפעולה, ועוזר לברר יחד עם החניכים מה באמת מרכיב את הזהות היהודית שלנו. יש להדגיש שאין תשובה אחת נכונה – אלא הזהות היהודית שלנו באמת בנויה מהמון ערכים שונים.

3.נקריא את הקטע מהדף בנספח 1. (אפשר גם לחלק לחניכים אם הכמות של החניכים לא גדולה…)

4.סיכום – אנחנו לא חושבים על הזהות היהודית שלנו הרבה כי אנחנו נולדים ככה, וגם כי ב"ה אחרי המון שנים יש לנו מדינה משלנו, ואנו חיים בסביבה יהודית. ובכל זאת הזהות היהודית שלנו היא אחד מהדברים הכי משמעותיים שאנו נולדים איתו. זה משפיע עלינו בכל רובדי החיים. בבחירות שלנו בחיים, בקבלת תורה ועשייה עם משמעות, בשבתות, בחגים, בסביבת חיים שלנו. בהיסטוריה העשירה שלנו. להיות יהודי זה עולם ומלואו, וחשוב מאד להתבונן בזה מדיי פעם – ובכך להשתדל לחזק את הזהות היהודית שלנו ואת הקשר שלנו ליהודי העולם ולהיסטוריה של העם שלנו.

שבת שלום!

לשאלות הערות ומחשבות על הפעולה – שלחו לנו הודעה באינסטגרם או בטיקטוק של חדר השאלות!