פעולה לשבת –יתרו- עבודה זרה גם בימינו?!

1.פתיחה: נבקש 2 חניכים מתנדבים. נבקש מכל אחד מהחניכים בתורו לספר לשאר השבט לנסות לחלק את היום שלהם למספר שעות, ושיגידו לנו כמה שעות הם משקיעים בכל דבר. לדוגמא: שינה 7 שעות, ביה"ס 6 שעות. אכילה שעתיים ביום. וכו'. מה אתם עושים בזמן הפנוי? בטוח החניכים יספרו שהם כמה שעות מול מסך. אם לא – נשאל אותם. מה זמן מסך היומי שלהם?? האם זה נראה לכם יותר מדיי? למה כן ולמה לא?

2.נקרא את ספר שמות פרק כ פסוקים ג-ד-ה עם החניכים:

ג} לֹא יִֽהְיֶ֥ה-לְךָ֛ אֱלוקים אֲחֵרִ֖ים עַל-פָּנָֽי: {ד} לֹא תַֽעֲשֶׂ֨ה-לְךָ֥ פֶ֨סֶל֙ | וְכָל-תְּמוּנָ֔ה אֲשֶׁ֤ר בַּשָּׁמַ֨יִם֙ | מִמַּ֔עַל וַֽאֲשֶׁ֥ר בָּאָ֖רֶץ מִתָּ֑חַת וַֽאֲשֶׁ֥ר בַּמַּ֖יִם | מִתַּ֥חַת לָאָֽרֶץ: {ה} לֹֽא-תִשְׁתַּֽחֲוֶ֥ה לָהֶ֖ם וְלֹ֣א תָֽעָבְדֵ֑ם כִּ֣י אָֽנֹכִ֞י ה' אֱלֹוקיךָ֙ אֵ֣ל קַנָּ֔א פֹּ֠קֵ֠ד עֲוֹ֨ן אָבֹ֧ת עַל-בָּנִ֛ים עַל-שִׁלֵּשִׁ֥ים וְעַל-רִבֵּעִ֖ים לְשֹֽׂנְאָֽי

3.נשאל: מה האיסור שנאסרו בנ"י כאן בעשרת הדיברות? איך אנחנו היום עם האיסור הזה?

(סביר להניח שהחניכים יגידו שאנחנו סבבה כי אף אחד לא משתחווה לאף פסל…)

ואז אנחנו נשאל –  האמנם? האם אין שום דבר חומרי שאנחנו משועבדים אליו?

אז מה היא עבודה זרה? כנראה שכל דור זה קצת משתנה. נביא כדוגמא לחניכים את הקטע של הרב יצחק עראמה שחי במאה ה-15 לספירה. בואו נראה מה היתה העבודה הזרה בדור שלו:

"הרב יצחק עראמה, 'עקדת  יצחק', פרשנות לעשרת הדברות, שמות כ, פס' ב'.

חלק שני: 'לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹהִים אֲחֵרִים עַל פָּנָי'

"… העבודה [ה]זרה הגדולה המצויה היום בעולם… היא: התכוונות כל המחשבות והעסקים לקיבוץ הממון והצלחת הנכסים, שהמה להם האלוהים האדירים, אשר עליהם הם נשענים, ובאמונתם הם נסמכים ועל קדושת שמם הם מכחישים אלוה ממעל"."

אז נראה שבדורו של הרב עראמה המחשבות היו עסוקות בדבר אחד וזהו הצלחת הממון. ובמה אנחנו מתרכזים רוב היום???

4.דיון וסיכום

אז כמו שאולי כבר הבנתם – היום אנחנו רוצים לדבר על ההתמכרות של כולנו למסכים, שאולי זאת העבודה הזרה של הזמנים שלנו. נחלק לחניכים ונקרא יחד את הכתבה הזאת שפורסמה בחדשות N12:

"אני איתו 15 שעות ביממה לפחות": בין אם אתם משתמשים בטלפון הנייד בשביל ה"פאן", בפייסבוק, באינסטגרם או בטיקטוק ובין אם אתם שם בשביל העבודה – כנראה שגן אתם הפכתם להיות תלויים במכשיר הסלולרי. "מתוך 19 שעות ערות, אני מעריכה שאני כ-15 שעות בטלפון ביממה" מספרת אחת המרואיינות. מרואיינת אחרת מספרת: "נראה לי שיהיה לי יותר קל לענות כמה שעות אני לא משתמשת בטלפון. הוא ליד הראש שלי ואין מצב שלא הסתכלתי בו לפני שהלכתי לישון". בדקתי בסקרין-טיים, בהגדרות בטלפון, וכתוב לי שם 10 שעות – זה פשוט נורא", מספרת מעיין רייכמן, בלוגרית לייף-סטייל ומכורה למכשיר הנייד. "הטלפון הוא בעצם המשרד שלי והפנאי שלי. זה פיתוי שלא נגמר כי כל הזמן קופצות התראות וכל הזמן יש הודעות חדשות". (N12, דין פישר, 4.3.21)

לסיכום – חניכים יקרים שלנו- במה אנחנו משקיעים את רוב היום שלנו? בעבודת ה' או בעבודת הסמאטרפונים והמסכים??? כמה זמן אנחנו משקיעים ברשתות החברתיות וב"לגלול" את המסך?? האם אין דרך להשקיע את הזמן בצורה יותר טובה לכם וגם לסביבתכם???

בשבטים גדולים אפשר לחשוב יחד על פתרון מעשי, שביתת סמארטפונים לכמה שעות בכל יום, להגיע לסניף בלי פלאפון- כל רעיון שקופץ לכם לראש יחד…. אולי ככה נצליח להפסיק לעבוד את המסכים ולחזור לאיזונים נכונים בחיינו כעובדי ה'.

שבת שלום!!

לשאלות הערות ומחשבות על הפעולה – שלחו לנו הודעה באינסטגרם או בטיקטוק של חדר השאלות!

יש לכם במקרה שאלה לא פתורה? על הפעולה, או בכלל? אנחנו כאן בשבילכם – גם בוואטספ!

שלחו הודעה 02-3764999!