לערוב לאחינו בנפשותינו

1.נפתח את הפעולה בפעילות:

נחלק את השבט לחבורות קטנות – כמספר המדריכים הנוכחים בחדר. כל חבורה הולכת לעשות 'קפה דילמה' לוקחת מקרה אחד ודנה עליו עם עוגיות/שתיה וכיבוד קל.

נחלק כרטיסיות עם מקרים שונים, ונבקש מהחניכים להביא את דעתם בנושא – מה הם היו עושים?

א. אמא שלך כועסת על אח שלך. כבר הרבה מאד זמן שהוא לא מתכונן למבחנים בבית הספר. הציונים שלו נמוכים ונראה שהוא מזלזל בלימודים. בגלל זה אמא שלך אסרה עליו לצאת מהבית להיפגש עם חברים היום. אמא שלכם לא נמצאת בבית ואת/ה רואה שאחיך מתכונן לצאת. הוא מסתכל עליך ואומר – "אני יוצא לחצי שעה עם חברים. אל תספר/י לאמא, טוב?" האם היית עושה משהו? מה נכון לעשות לדעתך?

ב. חברים בכתה מתלחשים – יש חבר בכתה שהוא קצת שונה מכולם. מדבר אחרת ומתלבש אחרת. ברור לך שהחברים מתלחשים עליו. הרבה פעמים גם צוחקים כשעוברים לידו. החבר נראה ממש עצוב – קשה לו עם כל מה שקורה אבל אף אחד לא בא לשבת לידו, לעזור לו, וגם אף אחד לא אומר לחברים שצוחקים עליו מולו דיי. האם היית עושה משהו? מה נכון לעשות לדעתך?

ג. את/ה הולך ברחוב ורואה ילד קטן (בן 6) שהולך לצד קורקינט ובוכה. נראה שאולי הוא נפל – ולכן הוא לא רוכב על הקורקינט. את/ה לא מכיר/ה אותו וגם קצת מפדח/ת לגשת אליו. מצד שני הילד הולך ובוכה, ואולי צריך עזרה. האם היית עושה משהו? מה נכון לעשות לדעתך?

2)דיון – נחזור לשבת במעגל כל השבט. נבקש נציג מכל קבוצה שיסביר את הדילמה ומה המחשבות שעלו במעגל.

נשאל כסיכום – האם כשאנחנו רואים משהו לא בסדר בסביבתנו אנחנו מתערבים או שאנחנו פשוט ממשיכים הלאה?

דיברנו על כל מיני סיטואציות שדיי ברור מה נכון או מה לא נכון. האם כשברור לכם מה נכון לעשות אתם עושים אותו או לא?

3.לימוד על פרשת השבוע

בפרשת השבוע אנחנו מגיעים לשיא המתח בסיפור של יוסף והאחים. לאחר שהגביע נמצא אצל בנימין בתיק יוסף מכריז שרק בנימין יאסר וישאר במצרים ואילו האחים חופשיים ללכת. בנקו הזאת האחים נבחנים – האם יתערבו לטובתו? הרי הם יודעים בוודאות שהוא לא גנב גביע מיוסף! מצד אחד – הסכנה ברורה. ברגע שיתפסו במצרים הם כנראה לא יצאו משם כל החיים. מצד שני – בנימין אחיהם הקטן בצרה! מה אתם הייתם עושים?

נלמד את הקטע המצורף של הרב יותם הלפרין שנכתב במיוחד לעלון "דעות" לשבת. (כדי לראות את הקטע היכנסו לקובץ הפעולה שמופיע בכפתור מתחת לטקסט!)

4.סיכום – אנחנו כבר יודעים מה קורה בפרשת השבוע הבא – יהודה יעמוד ויתערב למען אחיו. גם אנחנו בעת הזאת מבינים שבסוף היום – בטנק יושבים כל עם ישראל ביחד. חילוני לצד דתי וכולם מתערבים יחד למען עם ישראל. וגם אנחנו – לא צריכים לחכות עד שנהיה חיילים כדי להתערב אחד למען השני. גם במציאות שלנו אפשר לראות מה לא נכון ולנסות להתערב כדי שהמציאות תעבור תיקון, שלשכנינו, חברינו ומשפחתנו יהיה טוב יותר.

שבת שלום מחדר השאלות!

לשאלות הערות ומחשבות על הפעולה – שלחו לנו הודעה באינסטגרם או בטיקטוק של חדר השאלות!

מוזמנים לשלוח לנו הודעה בוואטספ של חדר השאלות – לשאול שאלות ולדבר איתנו! אנחנו כאן בשבילכם. שלחו הודעה 02-3764999!