1)משחק: (ציוד דרוש – מטפחות לקשירת העיניים)

נחלק את השבט לזוגות. בכל זוג חניך אחד מכסה את העיניים עם מטפחת. והחניך השני צריך להוביל אותו בחדר, רק באמצעות דיבור/נתינת יד (לשיקולכם לפי היכולות של השבט 😊. כל הזוגות צריכים להגיע מצד אחד של החדר לצד השני, רק באמצעות העזרה וההדרכה של החניך עם העיניים הגלויות. הזוג הראשון שמצליח להוליך מקצה אחד של החדר לקצה השני הוא המנצח! ואז מחליפים והפעם החניך המוביל הופך להיות החניך המובל, ועושים הכל מההתחלה.

2)דיון: איך היה לכם להיות מובלים? עם עינים סגורות? לא יודעים לאן ללכת? כמה קל היה לכם לסמוך על החבר? האם הייתם יכולים להישאר ככה לאורך זמן?

3)לימוד: עם ההקדמה הזו- נחזור לפרשת השבוע. ונספר לחניכים שלנו: בפרשה הזו, כמו בכל ספר בראשית, מתרחשים הרבה אירועים שמצד אחד כולם מעשי אדם – לדוגמא יעקב שגונב לעשיו את הבכורה, ומצד שני – אנחנו כקוראים יודעים שהקב"ה מכוון את כל האירוע. כך לדוגמא, אפשר לראות בתחילת הפרשה את הבטחת ה' לרבקה: " וַיֹּ֨אמֶר ה' לָ֗הּ שְׁנֵ֤י (גיים) גוֹיִם֙ בְּבִטְנֵ֔ךְ וּשְׁנֵ֣י לְאֻמִּ֔ים מִמֵּעַ֖יִךְ יִפָּרֵ֑דוּ וּלְאֹם֙ מִלְאֹ֣ם יֶֽאֱמָ֔ץ וְרַ֖ב יַֽעֲבֹ֥ד צָעִֽיר: " (בראשית כה, כג) ומצד שני בסוף הפרשה, יצחק אומר לעשיו: " וַיֹּ֕אמֶר בָּ֥א אָחִ֖יךָ בְּמִרְמָ֑ה וַיִּקַּ֖ח בִּרְכָתֶֽךָ:" (בראשית, כז, לה)

אם הייתם שואלים את יצחק, הייתם יכולים לחשוב שיעקב בא ועשה מעשה לא בסדר. על דעת עצמו בא וגנב את הברכה שיועדה לאחיו. מה שיצחק לא ידע – שה' הבטיח מראש, עוד שיעקב ועשיו היו עוברים בבטנה של רבקה, שהברכה הזו תגיע ליעקב.

כלומר: ממש אפשר לראות איך בפרשה, ובכלל בכל ספר בראשית, יש התרחשות מקבילה- ההתרחשות שהקב"ה מכוון בצד ההתרחשות שבני האדם מובילים.

4)סיכום: מה זה קשור אלינו:

אנחנו בלב תקופה לא פשוטה. לעם ישראל קורים דברים לא פשוטים, שאנחנו לא מצליחים להבין איך ולמה הם מתרחשים. פרשת תולדות מראה לנו כיוון חשיבה על המציאות שלא הכרנו לפני ושאפשר להתחזק ממנו: גם אם לא מבינים כל מה שקורה במציאות – הקב"ה מכוון את המציאות לטוב ולייעוד שלה! יצחק חושב שיעקב לוקח את הבכורה במרמה, בעוד שזה הדבר שהיה מכוון מלמעלה, כי זה הייעוד של יעקב- להקים את עם ישראל ולהמשיך את שרשרת האבות.

גם אנחנו היום, צריכים לזכור שהקב"ה איתנו, מכוון ודואג, ולסמוך עליו גם בימים שיותר קשה לנו בהם.

שבת שלום ובשורות טובות!

לשאלות הערות ומחשבות על הפעולה – שלחו לנו הודעה באינסטגרם או בטיקטוק של חדר השאלות!

מוזמנים לשלוח לנו הודעה בוואטספ של חדר השאלות – לשאול שאלות ולדבר איתנו! אנחנו כאן בשבילכם. שלחו הודעה 02-3764999!