צנזורה בספרי המתמטיקה: לאן נעלם דגל ישראל?

 

 

בגרסה חרדית של ספר לימוד שהוכנסה גם לבתי הספר הממלכתיים-דתיים אין תמונות של בנים ובנות ואפילו איינשטיין ודגל המדינה נמחקו

הורים לתלמידים הלומדים בחינוך הממלכתי־דתי גילו לאחרונה להפתעתם כי את מקומו של ספר הלימוד הוותיק 'שבילים', המיועד ללימודי מתמטיקה בבתי הספר היסודיים, החליף לאחרונה 'מסלולים' – הספר המקביל המותאם לציבור החרדי.

השוואה בין שני הספרים מעלה כי בתוכן הכתוב אין כמעט שינויים, אולם בתמונות ובאיורים המופיעים בספרים יש הבדלים רבים. למשל, בעמוד 8 הפכו יעל ויאיר ליעל ואפרת, בעמוד 26 במקום ציפור נקבה וציפור זכר מופיעים שני פילים חביבים וזהים, ובעמוד 46 תפסו דן, יוסף, גד, שמואל ויעקב את מקומם של דן, אנה, חן, זיו, שי וטל. בכריכת הספר המקורי מופיע איורו של אבי תורת היחסות אלברט איינשטיין, ואילו בספר המותאם למגזר החרדי נעלמה תמונתו של הפיזיקאי הנודע ובמקומה מופיעה תמונת רכבת צבעונית.

אך נראה שהשינוי המשמעותי ביותר הוא בכך שדגל ישראל המופיע בעמוד 95 בספר הרגיל פשוט נמחק בגרסה החרדית.

"ידעתי שהילדים שלי לומדים גרסה מעט שונה מהרגיל, אבל לא ייחסתי לזה חשיבות", סיפרה ל'nrg מעריב' אם לילד הלומד בבית ספר ממלכתי־דתי מאזור השפלה. "הנחתי שההבדל הוא רק בתמונות ובציורים, ולא התייחסתי לכך. רק אחרי שהסבו את תשומת לבי לפרטים, הבנתי שהשינויים מהותיים ודי הזדעזעתי.

"לצנזר את איינשטיין ולהוריד את דגל ישראל? זה לא הגיוני. מקומם אותי שיש בכלל ספרים (מצונזרים – ר"ו) כאלה, כי נראה לי שאין דבר נורא ואיום בכך שהילדים יגלו שיש בנים ובנות שלומדים ביחד ושיש עוד דברים בעולם", הוסיפה האם.

 

הספר עם דגל ישראל ומולו הספר החרדי ללא הדגל 

 

"צנזור ושינוי של המציאות פוגעים בתהליכי ההתפתחות של הילד", קובעת רות רוזן צבי מאוניברסיטת בר אילן וממכללת לוינסקי, פסיכולוגית קלינית ומומחית באבחון ובטיפול בילדים, נוער ומשפחה. "כדי שילד יתפתח רגשית, קוגניטיבית וחברתית בצורה טובה ובריאה, הוא צריך לפגוש את המציאות מתוך הסתכלות רחבה ולא מבעד לחרכים צרים. השינויים שנעשו בחוברת 'מסלולים' מעידים על מגמה ברורה של צמצום והסתרה. הרי בנים ובנות גדלים יחד במשפחה, ואיינשטיין הוא פיזיקאי גדול".

רוזן צבי מוסיפה כי "הניסיון המתמשך לצנזר ולעצב את המציאות באופן מסתגר לא מאפשר לילד לפגוש את העולם שסביבו באופן אמיתי, ולא מאפשר לו ללמוד להתמודד ולהסתדר בעולם הרחב".
לתנועת 'נאמני תורה ועבודה' הגיעו לאחרונה תלונות של הורים בעניין ספר הלימוד. שמואל שטח, מנכ"ל התנועה, סבור שגם אם בשלב זה מדובר בתופעה שולית, בתוך שנים לא רבות היא תהיה מקובלת בחינוך הממלכתי דתי כולו. "הניסיון מלמד שמה שנכנס כעת בגלל החמרה חסרת בסיס הופך מהר מאוד לנורמה הלכתית שקשה לסגת ממנה. במערכת החינוך המורים יכולים להשפיע על בחירת הספרים משיקולים שונים – ובצדק, ולכן חשוב שההורים יעיינו בספרי הלימוד ויוודאו שאלו מכינים את ילדיהם להתמודדות עם המציאות ונותנים להם כלים לחיים תורניים ואמוניים אמיתיים, לצד השכלה רחבה.

"כשם שאנשים מעדיפים לקנות בפסח אקונומיקה עם תעודת כשרות אף שאין שום צורך הלכתי בדבר, כך אנו חוששים שספרים המיועדים למגזר החרדי, שיש עליהם חותמת 'כשר', יהפכו לנפוצים גם בחינוך הדתי בלי שמישהו יעצור זאת. האירוניה היא ש'חותמת הכשרות' לכאורה פוגעת ביכולתנו לחנך את ילדינו לחיים תורניים ואמוניים אמיתיים בעולם מודרני ומורכב".

ממשרד החינוך נמסר כי כל מוסד חינוך רשאי לבחור את ספרי הלימוד מתוך רשימת הספרים המאושרים על ידי המשרד מדי שנה. 

 

למעלה: כריכת שני הספרים. מימין- הגירסא הכללית. משמאל- הגירסא המיועדת לחברה החרדית.

לכתבה המקורית באתר nrg יהדות