צעדת הל"ה

 

http://www.kdati.org.il/info/hevra/divuhim/100124_bney_akiva.htm

"אנחנו לא רוצים לפרוש ואנחנו לא מעוניינים בפתרון של תנועת נוער של הקיבוץ הדתי שמנותקת מבני עקיבא. אנחנו רוצים תנועה של עם. להיות מחוברים לתורה ועבודה. להחזיר את החברים לתורה ועבודה!"

במוצאי השבת התכנסו עשרות חניכי ומדריכי תנועת בני עקיבא מסניפי הקיבוצים הדתיים בכל הארץ במטרה ללבן את ההיבט ההלכתי של שירת נשים ולדון במאבקם בהחלטת בני עקיבא שלא להשתתף בטקס טקס הזיכרון המרכזי ללוחמי שיירת הל"ה בשל הופעת נשים. במהלך ההתכנסות התקבלה החלטה שחניכי התנועה בכל סניפי הקיבוץ הדתי ישתתפו באירוע המרכזי של צעדת הל"ה, לבושים בחולצות התנועה, גם אם ההנהלה הארצית לא תחזור בה מההחלטה לקיים אירוע נפרד והם קוראים לסניפים נוספים מכל הארץ לנהוג כמותם.

הצעת פשרה: שירים שקטים בלבד בצעדת הל"ה
יו"ר ועדת החינוך, זבולון אורלב, מנסה לגשר בין מארגני צעדי ל"ה לתנועת בני-עקיבא שהחרימה אותה בגלל שירת נשים. הפשרה המתגבשת: הלהקה הצבאית תופיע, בשירי זיכרון שקטים בלבד. נוער הקיבוץ הדתי: נשתתף באירוע בכל מקרה, בחולצות התנועה

ועדת החינוך של הכנסת תדון השבוע בהחלטת בני עקיבא להחרים את טקס הזיכרון המרכזי ללוחמי שיירת הל"ה בשל הופעת נשים, זאת בעקבות הפרסום ב-ynet ולפיו תקיים תנועת הנוער הדתית אירוע נפרד מזה שמארגנת מועצת גוש עציון. יו"ר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), פתח בסוף השבוע במגעים עם הגורמים המעורבים בהפקת הצעדה, בניסיון להביא להשתתפותה של בני עקיבא באירוע המרכזי. נציגי התנועה, המועצה המארחת ומשרד הביטחון זומנו גם לדיון בכנסת שצפוי להתקיים ביום שני או שלישי.

ל-ynet נודע כי על פי אחת מהצעות הפשרה תשתתף הלהקה הצבאית באירוע, אך אופי ההופעה יהיה שונה מהמתוכנן והיא תכלול בעיקר שירי זיכרון שקטים ו"שירי ארץ ישראל". גורם בבני עקיבא העריך כי התנועה תוכל להשתתף בטקס שיתקיים מתכונת זו. "ההתנגדות להופעת הלהקה נבעה בעיקר מהאווירה שמלווה הופעה כזו", אמר ל-ynet, "משרד הביטחון התעקש שהיא תהיה שמחה וקצבית, ובמקרה כזה כולם יודעים שאין שום הבדל בצניעות בין להקה צבאית ללהקת רוק 'אזרחית'. הדבר הזה מפריע לנו יותר משירת הנשים עצמה".

ח"כ אורלב הביע לקראת הדיון בוועדת החינוך צער על הפרשה, ואמר: "אין זה מקובל עלי שתנועת בני עקיבא לא תשתתף בעצרת לסיום צעדת הל"ה עם כל יתר בני הנוער המשתתפים באירוע". לדבריו, "אחד מהיסודות החשובים ביותר של הציונות הדתית הוא לא להתבדל ולחפש בכל דרך את האפשרות להיות שותפים מלאים לכלל הציבור בישראל". תנועת נאמני תורה ועבודה בירכה הערב את בני עקיבא על נכונותה לבחון את הדברים מחדש, "ומעריכה כל ניסיון שיוביל את בני עקיבא להשתתף בצעדה יחד עם שאר עם ישראל".ויש גם מי שמקווה שהמשבר ייפתר מעצמו, זאת מאחר שהאירוע היה אמור להתקיים כבר ביום חמישי האחרון ונדחה בשבוע בגלל מזג האוויר. "בכלל לא בטוח שהלהקה פנויה גם בתאריך החדש", אמר גורם המעורב בפרשה, "יכול להיות שאלה היו באמת גשמי ברכה, שגם יאחדו שוב את כל משתתפי הצעדה".