רבניות במקום רבנים: כך נמנע הטרדות מיניות

 

בתקופה האחרונה גועש הציבור הדתי בעקבות חשיפתן של פרשיות קשות ומטלטלות. מעבר לעיסוק החשוב וההכרחי בהטרדות ובפגיעות עצמן, מתחזקים בימים האחרונים סימני שאלה רבים באשר למציאות אליה התרגלנו- מציאות שבה בראש מרבית מוסדות הציונות הדתית עומדים גברים, והם אלו ש"מככבים" גם בתפקידי הדרכה והנהגה אחרים. אני מבקשת לחבור לקולות אלו ולבקש- קחו חלק בתיקון.

את, שרואה עצמך מתאימה להעברת תכנים משמעותיים ולליווי איכותי של בנות בגילאים שונים, הציעי את מועמדותך לתפקיד שאת מאמינה שיוכל להתאים לך: להדרכה בסמינריונים, לתוכניות למנהיגות הלכתית ותורנית, ולתפקידים חינוכיים משמעותיים בתנועות נוער, באולפנות ובמדרשות.

אתם, קומונריות ומובילי תנועות הנוער, הזמינו לשבתות התנועה והארגון גם "שליחות", קבעו בסניפים שיעורים עם דמויות תורניות נשיות, ועודדו נשים לקחת חלק פעיל בהובלת התנועות. אתם עוסקים בחינוך בלתי פורמלי בשלב שבו הוא כה משמעותי עבור חניכיכם וחניכותיכם, ויש לכם השפעה עצומה על הדימוי העצמי של חברות הסניף ועל האופן בו כלל חברי התנועה תופסים את התנהלותה של חברה בריאה, מכבדת, מצמיחה ומאפשרת.

אתם, ראשי מדרשות להעברת סמינריונים, השקיעו בגיוס ובטיפוח של מדריכות איכותיות, שיוכלו להעביר את התכנים באופן מרתק ורלוונטי, שיוכלו ליצור הזדהות אישית של הבנות עם דמות נשית בעלת עומק, ושיאפשרו לתלמידות לקיים שיחות משמעותיות ונוגעות עד אמצע הלילה מבלי שהדבר יעורר רגשות בלתי רצויים או יגרור מצבים בלתי צנועים. אמונתנו הערכית וההלכתית בחברה מעורבת איננה אמונה בהיעדר גבולות. דווקא על מנת לאפשר ולעודד קיומה של חברה מעורבת צנועה ובריאה, עלינו לדאוג שמציאות זו לא תזמן או תאפשר חלילה מצבים של ניצול או של נזק רגשי.

אתם- מובילי אולפנות ותיכונים לבנות- עודדו ובקשו דמויות נשיות משמעותיות כאשר אתם מזמינים 'שיחת התעוררות' או סמינריון, וכאשר אתם מראיינים מועמדים לתפקידים בהובלת בית הספר. אין פירוש הדבר שאין גברים הראויים לתפקידים אלו- אך התועלת והערך החינוכי בהעדפת נשים בתפקידים חינוכיים ומנהיגותיים הקשורים לבנות ולנשים הם רבים ומשמעותיים.

תלמידה הרואה לנגד עיניה "רבנית אולפנא", "ראש אולפנית", "רמ"ית" או אפילו "מדריכת סמינריון שפיצית" שהיא דמות חינוכית-תורנית-רוחנית משמעותית עבורה, תוכל למצוא בה גם מקור השראה שיראה לה שהיא מסוגלת (ואף נדרשת) לקחת אחריות על עיצוב עולמה הרוחני, שיש אופק להגשמתה הערכית והאישית גם בתור אשת משפחה, ושלא מצופה ממנה להותיר את עולמה הדתי בידיו של בן זוגה, רב הקהילה, או כל דמות אחרת.

ואתם, הורים, שימו לב- כאשר אתם שולחים את בנותכן לאולפנא, למדרשה או לסמינריון- האם יש להן מספיק דמויות נשיות משמעותיות שאיתן הן יכולות להזדהות, להתייעץ, ושמהן הן יכולות לשאוב השראה.

כתוב ע"י יעל שפיגלמן רכזת גיוס רכזות נוער בתנועת נאמני תורה ועבודה

הכתבה המקורית מופיעה באתר NRG