רבנים ואנשי רוח: כן לממ"ד, לא לפרטיים

 

עשרות רבנים, מחנכים, אנשי אקדמיה ואישי ציבור חותמים על קריאה לחיזוק החינוך הממלכתי דתי, נוכח ריבוי בתי הספר הפרטיים. "אין לאפשר מיון תלמידים מסיבות לא ענייניות" נכתב בעצומה, שיזמו 'נאמני תורה ועבודה', הקוראים: "להתארגן נגד ההפרטה והאליטיזם"
קובי נחשוני

"כל תלמיד המשתייך לזרם הדתי זכאי ללמוד בכל אחת ממערכות החינוך של זרם זה, ואין לאפשר בחינוך היסודי הדתי מיון של תלמידים מסיבות לא ענייניות" – כך קובעים עשרות רבנים, מחנכים, אנשי אקדמיה ואישי ציבור, בעצומה הקוראת לחיזוק החינוך הממלכתי דתי. בעקבות ריבוי בתי ספר הפרטיים קוראים חותמי העצומה ל"בלימת תהליך ההפרטה העובר על החינוך הדתי" ומסבירים זאת ב"אחריותנו לצדק חברתי".

 

במסמך, שחובר לאחרונה על ידי תנועת 'נאמני תורה ועבודה', נכתב עוד: "אנו, אנשים ונשים מכל זרמי הציונות הדתית, מאמינים כי החינוך הדתי צריך להיות משותף לכולם. דאגתנו לחינוך אמיתי מחייבת כי ילדינו ילמדו במערכת מקבלת ופתוחה לקבוצות שונות. חינוך נכון לחיי תורה ומצוות, הכולל יכולת התמודדות בעולם המודרני, יכול להתאפשר במיוחד במקום בו הילד חי יחד עם תלמידים מקהילות שונות. אחריותנו לכלל ילדי ישראל מחייבת את כל מוסדות החינוך של הציבור הדתי לדאוג לתלמידים בכל הרמות ובכל הקבוצות הקיימות בו, תוך שמירה על רמתו הדתית הגבוהה של בית הספר". רקע

אם הפיצולים / קובי נחשוני

שלוש רשתות חינוך פרטיות לילדי הציונות הדתית פועלות בפתח תקווה. מה שהחל בכמה הורים שביקשו תגבור תורני, הפך לפיצול ועוד אחד ועוד אחד, והגיע לשיא חדש בפרשת בידוד העולות מאתיופיה שנחשפה אתמול. קובי נחשוני משרטט את מפת החינוך הדתי באם המושבות. דתי או עדתי?
לכתבה המלאה

מנסחי העצומה קוראים לציבור הדתי כולו "לגלות אחריות ולשלוח את בניו ובנותיו למערכת חינוך זו". מהממשלה הם מצפים "לחזק את החינוך הממלכתי הדתי על מנת שיוכל לעמוד במשימותיו החשובות".

 

"בריחה מאתגרי תורתנו הקדושה"
בינתיים חתמו למעלה מ-600 איש על המסמך, ויוזמיו אומרים כי היעד הוא 1,000 חתימות. בין החותמים עד כה: הרבנים צפניה דרורי, נחום רבינוביץ', דוד ביגמן, יהודה גלעד, צחי הרשקוביץ, רונן לוביץ, שי פירון ושמואל ריינר, מזכ"לי בני עקיבא לשעבר ד"ר יוחנן בן יעקב וד"ר אמנון שפירא, מזכ"ל הקיבוץ הדתי נחמיה רפל ויוסק'ה אחיטוב, מראשי התנועה, יו"ר 'אמונה' ליאורה מינקה, יו"ר נאמני תורה ועבודה שרגא בר און, מנכ"לית 'קולך' חנה פסטרנק, איש הטלוויזיה אודי ליאון, פרופ' אביגדור שנאן, ד"ר מיכה גודמן, ד"ר גילי זיוון, ד"ר יעקב הדני, ד"ר אריאל פיקאר, ד"ר אבינועם רוזנק, ישראל הראל והמשורר אליעז כהן.

 

במקביל מפרסם היום מנכ"ל נאמני תורה ועבודה, שמואל שטח, מאמר בעלון התנועה "עת לדרוש", בו הוא קורא "ליצור כר תמיכה נרחב אל מול מגמות ההפרטה והאליטיזם". תחת הכותרת "להתנחל בממ"ד" כותב שטח: "הטענה כי למען חינוך הילדים אין ברירה אלא לגדלם בחממה אינה נכונה אמפירית, ובודאי שהיא מהווה בריחה מאתגרי תורתנו הקדושה. טעות היא לחשוב שבשדה הפרטי ניתן למצוא מזור טוב יותר לבעיות החינוך".

 

שטח מסביר כי מטרת העצומה היא חיזוק החינוך הממלכתי דתי, פתיחת שעריו והרמת קרנו בתוך הציבור. "אין כמו ההתארגנות הטבעית של הורים באזור מגוריהם אשר לוקחים אחריות בכדי לשבור את חוק העדר", הוא כותב, "ראינו כיצד עם רצון טוב, גילויי הבנה, כבוד הדדי ורעיונות יצירתיים ניתן להעצים את רמתו הדתית של ביה"ס ומאידך לשומרו פתוח ומקבל לכל מגוון הציבורים הזכאים לחינוך דתי".