כתבה- הרב שרלו על בני עקיבא: רוצים להחמיר? לכו לעזרא

 

בערב עיון על דרכה של התנועה, קרא הרב שרלו לציבור להפסיק לילל ולהתחיל לעשות – "החרד"לים הלכו לחינוך וזו הסיבה שהם שולטים שם". המזכ"ל נכטיילר הודה: "לא כל מה שעושה אחרון המדריכים הוא לשביעות רצוני"
קובי נחשוני
פורסם: 17.12.08,
"בני עקיבא צריכה לקבוע לעצמה גבולות גזרה, ומי שהם לא יתאימו לו וירצה להחמיר יוכל ללכת לעזרא ואריאל ומאידך לצופים, ולעשות שם מה שהוא רוצה" – כך אומר הרב יובל שרלו על ההפרדה בין המינים בתנועה הנוער הדתית. לדבריו, "זה מחיר האחדות – לוותר על אלו שהם נגד אחדות".

בערב עיון שקיימה אתמול (יום ג') תנועת "נאמני תורה ועבודה" על דרכה של בני עקיבא חלק הרב שרלו על טענת המזכ"ל, הרב בני נכטיילר, לפיה הסניפים עצמם, ולא הנהלת התנועה, מחליטים על הפרדת החניכים. "רשות הרבים של בני עקיבא היא סך כל הסניפים ולכן היא צריכה לקבוע לעצמה גבולות גזרה. לתנועה שווה לשלם את המחיר ולהוציא מתוכה סניפים בודדים".

שרלו קרא לציבור "להפסיק ליילל ולהתחיל לעשות", והסביר: "החרד"לים בחרו ללכת לחינוך וזו הסיבה שהם שולטים שם, ואילו חלק גדול מאיתנו לצערי מעתיק את הפעילות הדתית לחברה הכללית ולכן פחות משפיע בתחום החינוכי. אני, למשל, הולך להשתתף בדיון על סל התרופות במקום להיות בישיבה המכריעה מי יהיה ברשימה של "הבית היהודי" שמתקיימת באותה שעה".

הרב נכטיילר: לא הכל לשביעות רצוני
מזכ"ל בני עקיבא, הרב בני נכטיילר, אמר בכינוס: "סניפי התנועה מגדירים את עצמם ופועלים בדרך שהסניף בוחר לעצמו. הפעילות שונה מסניף לסניף, ואין הנחיה מבני עקיבא להפרדה. אנחנו מחלטים רק איך תראה רשות הרבים של התנועה, כמו המחנות והסמינריונים. ברוב הסניפים פועלים על פי החלטה שלהם עד שמגיעים לרשות הרבים לאחדות בה יכולים להיות מגוון הסניפים יחד".

על ריבוי הסניפים הנפרדים בהשוואה לעבר אמר נכטיילר: "דברים השתנו גם בנוער. התרפקוּת על העבר היא נכונה, אך מאידך מדובר בתנועת נוער ועלינו להיות מחוברים למיקומו של הנוער היום. בני עקיבא פועלת על ידי חיבורים של סניפים שלעיתים אינם דומים אחד לשני. אנחנו מכניסים את עצמנו למציאות מסובכת, אבל בעינינו היא חשובה".

בהמשך הודה המזכ"ל כי "לא כל מה שעושה אחרון המדריכים בבני עקיבא הוא לשביעות רצוני, ואני מנסה להחזיר את התנועה לפעול בכללים בהם הנוער הוא הקובע". הוא הצטרף לקריאת הרב שרלו ואמר: "במקום להתלונן בואו לעשות. אני קורא לכם לבוא ולתפוס את תפקידי ההשפעה בתנועה".

איש הקיבוץ הדתי יוס'קה אחיטוב,

שהשתתף גם הוא בדיון, אמר: "התחזקות דתית עלולה לגרום לצרות אופקים. היא תובעת התמסרות בלעדית רוחנית ומעשית, וכמעט בהכרח על חשבון תחומים אחרים". הוא טען עוד כי קיצוניות דתית משוחררת מהצורך לבדוק עמדות נוספות, ויוצרת סכנה ל"סירוס מהותה של תנועת נוער, כמו העמדתם של רבנים בראש התנועה. המבנה של קהילה אינו יכול להיות דומה כלל וכלל למבנה של תנועת נוער ובראשה רבנים, אלא עצמאית בידי חניכים ומדריכים שעמדתם שונה משל רב".

אחיטוב הוסיף כי "הפנימיות חשובה מהחיצוניות, ואשליה של התחזקות דתית מביאה עימה סכנה של זלזול באחרים ואף עוינות לאחרים. אתוס מוגזם של הרחקות בין הבנים לבנות כנורמה של יחידים מבלי לדעת מהיכן צמחה – יש בה שמץ של יוהרה. המחיר הוא הדרה של בנות מפעילות משותפת בריאה ושוויונית. מעבר לכך – הדימוי של הבת בעיני הבן הוא שבעצם הוויתה של הבת יש פוטנציאל של הכשלה. הוא מתרכז באירוטיקה של הבת".