תפסו רגליים קרות: בוטל הכנס עם מחבר ספר 'תורת המלך'

 

  

אוניברסיטת חיפה, ביטלה את הכנס בנושא הספר 'תורת המלך' אליו הוזמן מחברו, הרב יצחק שפירא. הזימון עורר את חמתם של ארגוני שמאל שקראו להחרים את הכנס בטענה כי הוא נותן לגיטימציה לגזענות. ועד מתיישבי השומרון: "אבירי חופש הביטוי הוכיחו שוב את צביעותם".  31.08.11 

בוטל הכנס העוסק 'תורת המלך' באוניברסיטת חיפה.

הבוקר (ד') פרסמנו על כנס באוניברסיטת חיפה, שיעסוק בנושא "תורת המלך – הלכה, מוסר וגבולות השיח הציבורי." בכנס היו אמורים להשתתף מרצים מהחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה, כשאת יום העיון יחתום מחבר הספר הרב יצחק שפירא.

הזמנתו של הרב שפירא, המשמש כראש ישיבת עוד יוסף חי ביצהר, הביאה לגל מחאות מצד ארגוני שמאל ושמאל דתי, שיצאו בעבר בהתקפה חריפה נגד הספר ונגד מחברו.

"הגיעה לאוזני השמועה שאתם מקיימים כנס בנושא הספר "תורת המלך". ושבמסגרת הזו אתם מארחים את הרב שפירא כותב הספר." כותב יותם מארק, חבר בברית "חושך לגרש" ומוסיף, "כפי שבוודאי ידוע לך, כותב הספר הוא גזען והספר מכיל ציטוטים רבים שמעבר לגזענותם, הם הלכתיים. בכך הם מורים ומצווים על יהודים באשר הם לפעול בהתאם להנחיות הספר."

הלחץ הכבד מצד גורמים בתוך האוניברסיטה ומחוצה הביא לבסוף לביטולו של הכנס. נשיא האוניברסיטה פרופ' אהרון בן זאב, החליט לדחות את קיום הכנס, עד לבחינה מחודשת של הנושא. בשלב זה נדחה הכנס למועד לא ידוע.

בועד מתיישבי בנימין והשומרון הגיבו להחלטה לבטל את הכנס במילים חריפות "אבירי חופש הביטוי הוכיחו שוב את צביעותם, האוניברסיטה, שבשם החופש האקדמי מוכנה לשמוע את דעותיהם של כל מי שמנסה לקעקע את דמותה של ישראל כמדינה יהודית, מפחדת מנגד לשמוע דברים אחרים ולהתמודד עימם."

"השמאל הישראלי הולך ומאבד את הלגיטימציה לטעון את טיעוניו, כשהוא אינו מוכן לשמוע דברים אחר".

גם תנועת נאמני תורה ועבודה, שאינה חשודה על הסכמה לספר, הוציאה הודעת גינוי לביטול הכנס: "עמדותיה של תנועת נאמני תורה ועבודה על הספר "תורת המלך" ועל עמדותיו של הרב שפירא ידועות והיא פועלת כנגד מגמותיו."

"ישנה בעיתיות רבה בנתינת במה לבעלי דעות קיצון, אך יחד עם זאת, מי שבחר למתוח את גבולות הפלורליזם ולהביא בשם חופש הביטוי דעות קיצוניות מהיבטים שונים, מן הראוי שידע גם להתדיין עם הקיצוניים מכל צדדי המפה."