תקדים ברבנות: "שימוע" לרב עיר בגלל דעותיו הליברליות

 

מי מפחד מהרב שלמה ריסקין? מועצת הרבנות הראשית לישראל סירבה באופן חריג להאריך את כהונתו של רב המועצה המקומית אפרת שהגיע לגיל פרישה, זאת לאחר ששניים מחבריה טענו כי השקפת עולמו הדתית ליברלית מדיי, ופסיקותיו ההלכתיות בנושאים מסוימים מנוגדות לעמדת הרבנות. ריסקין, הנחשב לסמן אורתודוכסי-מודרני בציונות הדתית, זומן לשימוע בפני רבני המועצה, בטרם יחליטו בעניינו.

עם הגיעו לגיל 75, שבו מסתיימת כהונתו על פי חוק, ביקש הרב ריסקין להאריכה בחמש שנים. מועצת הרבנות הראשית מוסמכת לאשר זאת, ובמקרים אחרים נוהגת לעשות כן באופן כמעט-אוטומטי, ללא דיון לגופו של אדם (אלא לכל היותר במצבו הבריאותי ובמידת תפקודו). הפעם, כאמור, הם חרגו ממנהגם וסירבו לאשר את הבקשה.

רב העיר חולון, אברהם יוסף (אחי הרב הראשי, יצחק יוסף), החל לתקוף את הרב ריסקין, שלא נכח בישיבה, וטען כי הוא מחזיק בעמדות הלכתיות מתירניות מדיי בנושאים כמו גיור ומעמד האישה, ואינו מיישר קו עם הרבנות הממלכתית. הצטרף אליו רב העיר באר שבע, יהודה דרעי (אחיו של יו"ר ש"ס, אריה דרעי), והשניים דרשו שלא להאריך את הכהונה.

"הדחה לא תעמוד במבחן בג"ץ"

רוב חברי מועצת הרבנות, ובראשם הנשיא והרב הראשי, דוד לאו, לא נקטו עמדה בנושא, ולמעשה הביעו הסכמה שבשתיקה לדברים – ורק רב העיר ירושלים, אריה שטרן, מחה על כך שהמועצה מבקשת להדיח רב מכהן במעמד צד אחד. היועץ המשפטי לרבנות הודיע למועצה כי אין הצדקה לאי הארכת הכהונה. רק לאחר שהרבנים הבהירו לו כי בשלב זה יזומן הרב ריסקין להופיע בפניהם בטרם ימשיכו לדון בעניינו, כפי הנהוג, לטענתם, בכל דיון בבקשה שכזו – אישר היועץ את המהלך, ולא כ"שימוע".

הישיבה החד-צדדית הייתה נעולה בפני כלי התקשורת, ורק בעוד כשבועיים יפורסם הפרוטוקול ממנה. ברבנות הראשית ביקשו לגמד את משמעות הדיון שנערך במועצה, ומסרו בתגובה כי השתתפותו של הרב המבקש הארכת כהונה נחוצה בכל מקרה. ואולם רק לאחרונה אושרה בקשה דומה של הרב שטרן מירושלים – שלא בנוכחותו.

הרב ריסקין שמר על איפוק, ואמר ל-ynet: "קיבלתי את הזימון מהרבנות הראשית להופיע בפניהם, ואני אשמח ללכת ולענות על כל שאלה שאשאל". הוא הוסיף כי "כל עשייתי כרב מונעת מכוח מעורבות ואחריות לכלל עם ישראל, ומתוך מחויבות הלכתית עמוקה".

בסביבתו של הרב משוכנעים כי גם אם הרבנות תדחה לבסוף את בקשתו – הדבר לא יעבור מבחן משפטי בבג"ץ. ואולם תומכי הרב של אפרת בחוגים הליברלים נשמעו סלחניים פחות. מארגון רבני "צֹהר" נמסר כי "מעל הניסיון להדיח את הרב ריסקין מתפקיד רבה של אפרת, מתנוסס דגל אדום של נקמה על עמדותיו ופסיקותיו ההלכתיות".

"הרב שלמה ריסקין שמנהיג את הקהילה באפרת באהבה ובמסירות, ומקובל על רוב רובם של התושבים – הוא סמל ומופת להנהגה רוחנית. במקום לפאר ולקלס אותו ברבים, בוחרים אישים ברבנות להפסיק את כהונתו טרם זמנה משיקולים פוליטיים, וככל הנראה תוך ניסיון למנות מקורבים".

"הרבנות מתנתקת מהעם"

בכיר "צֹהר", הרב יובל שרלו, הוסיף בהודעה חריפה שפרסם בחשבון הטוויטר שלו: "אם אכן הרבנות הראשית תנצל את כוחה שלא כהלכה (כעת ביחס לרב ריסקין, ובעוד עניינים ציבוריים) – אצטרף לאלה הפועלים לביטולה, בניגוד לעשייתי עד היום".

המועצה המקומית אפרת פרסמה נוסח החלטה שהתקבלה בה פה-אחד, ובו היא קוראת לרבנות לכבד את רצון התושבים ולהאריך את הכהונה: "אין לנו ספק כי מועצת הרבנות הראשית מכירה בכך שבקרב הציבור הדתי קיימים רבנים עם דעות שונות בתחומים שונים, וזו לא תשקול שיקולים הקשורים בדעותיו של הרב".

בתנועת "נאמני תורה ועבודה" אמרו כי המהלך שמנסים להוביל מתנגדי ריסקין משקף "פשיטת רגל מוסרית והלכתית של מועצת הרבנות הראשית".

ח"כ עליזה לביא ("יש עתיד") הגדירה את הרב ריסקין "עמוד האש שלפני המחנה", וטענה כי "פגיעה בו היא קו שבר שאותו מובילה הרבנות הראשית עצמה – פגיעה שתנתק סופית את הרבנות הראשית מהעם". לדבריה, "מעשה זה ישמוט את מעמד הרבנות הראשית גם בישראל וגם בתפוצות".

"המהלך הזה מסמל את שיאו של הניתוק המתמשך של הרבנות מהעם", הוסיפה לביא, "אבל במיוחד מהגֵרים שאותם הוא מקרב, מהנשים אותן הוא מעודד להשתלב בלימוד התורה ובפסיקת ההלכה, ובעיקר- מכל מי שמעוניין שרב עיר יהיה מעבר לפקיד 'מטעם', וייטול על עצמו אחריות תורנית ורוחנית להנחיל את היהדות מתוך חיבור למציאות המשתנה של ימינו".

כתוב ע"י קובי נחשוני

הכתבה המקורית מופיעה באתר ynet