בעד חינוך תורני מגוון!

ברבים מבתי הספר בחינוך הדתי המורים והמורות מגיעים מהשקפת עולם אחת, אבל ילדים שונים זקוקים לגישות שונות ולמחנכים מבתי מדרש שונים. כפי שהתלמידים שונים זה מזה, כך נדרשים מגוון קולות חינוכיים כדי להצליח להיות רלוונטיים לכלל התלמידים, להעשיר את השקפת עולמם ולהעניק לכל אחד ואחד מהם נקודת חיבור ושייכות לתורה.

אם בבית הספר מיוצגת השקפת עולם אחידה, ילד שאינו מתחבר אליה עלול להגיע למסקנה שזה בכלל לא בשבילו. בתי ספר שיציגו עמדות תורניות מגוונות, יאפשרו לכל ילד ולכל משפחה להרגיש שייכות לתורה ולבית הספר.

גם אתם, ההורים, יכולים לדאוג לכך שבית הספר של ילדיכם יתאים לילדים שונים ויתן מקום למגוון קולות ודעות, ולדרוש מבית הספר להפגיש אותם עם מחנכים בעלי תפיסות תורניות מגוונות.

תוכנית שבת "מחנכים מגוונים" תשפ"ג

זו השנה השלישית בה אנו מקיימים את השבת. פנינו לאישים ולגורמים שונים במטרה להרחיב את פורום המשתתפים וליצור קריאה משותפת של מיגוון נציגים של החינוך הדתי בישראל. לעת עתה אלה שפנינו אליהם בוחרים לא להשתתף, מכיון שאינם מזדהים עם החשיבות של הגיוון המחנכים והמחנכות בחינוך הדתי. אנו ממשיכים לקדם את הנושא מתוך תפילה שבעתיד נצליח בכך, והקריאה הזו תהיה משותפת לגוונים שונים בחינוך הדתי, אם לא לכולם.

תוכנית שבת "מחנכים מגוונים" תשפ"א

בשבת פרשת ויגש (י-י"א בטבת, 25-26.12.20) תתקיים "שבת מחנכים מגוונים", בה יעסקו אנשי ונשות תורה וחינוך ברחבי הארץ בחשיבות המפגש של התלמידים בחינוך הדתי עם מחנכים בעלי תפיסות תורניות מגוונות. לו"ז השבת המתוכננת:

תוכנית שבת "מחנכים מגוונים" תשפ"ב

בשבת פרשת ויגש (יז-י"ח באדר, 18-19.2.22) תתקיים "שבת מחנכים מגוונים", בה יעסקו אנשי ונשות תורה וחינוך ברחבי הארץ בחשיבות המפגש של התלמידים בחינוך הדתי עם מחנכים בעלי תפיסות תורניות מגוונות. לו"ז השבת המתוכננת:

רוצה להצטרף לחינוך הדתי?

עוד בנושא:

במינון מוגדר וליווי מתוכנן: טוב שתלמידים ישמעו דעות שונות

במינון מוגדר וליווי מתוכנן: טוב שתלמידים ישמעו דעות שונות
אין בינינו מחלוקת על כך שחינוך תורני צריך להתנהל בתוך גבולות, ולא טוב להפגיש כל תלמיד בכל שלב חינוכי עם כל אדם וכל דעה. אבל שהתלמידים אף פעם לא ישמעו רב שחולק על רבם?

חינוך מגוון יאפשר לילדינו למצוא את דרכם / הרב צבי קורן

מה אנחנו מחפשים כשאנחנו באים לבחור מוסד חינוכי לילדינו?
אחד הדברים החשובים ביותר הוא לבחון את עצמנו, ההורים, ואת המוסד החינוכי, בשאלה דומה: האם אנחנו מחפשים מוסד שמתאים לדרך אליה אנחנו רוצים לחנך את הבן או הבת שלנו, או את המקום המתאים ביותר לנשמה הייחודית הזו? האם המחנכים מבקשים להכ

הגיע העת לדבר על הצורך בגיוון המחנכים בחינוך הדתי / שולי אייזקס

בימים אלו מתקיים קמפיין מחנכים מגוונים של תנועת נאמני תורה ועבודה, שנועד לעורר שיח על הצורך בגיוון המחנכים בחינוך הדתי. בעקבות הקמפיין נזכרתי כי לפני כמה שנים התבקשתי לשאת דברים, כנציגת מורי המאה של החמ"ד. כשהגיעה אלי הפנייה בקשתי לברר שלא נעשתה טעות. בכל מאודי אני שייכת לזרם החמ"ד ואף מנהלת חטיבת ביניים ברשותו. אך כמי שאיננה עוטה כיסוי ראש ונזם קטן וסורר מנצנץ באפה התרגשתי באמת נוכח מחווה זו. מעולם קודם לכן לא הרגשתי שייכת בכנסי חמ"ד שהגעתי אליהם. משהו בשפה, בנראות, גם בנוכחות החסרה של נשים מלמדות הנכיחה תחושת זרות.

מחנכים מגוונים? בשביל מה זה טוב? / הרב צבי קורן

"אנחנו לא נותנים לתלמידים שלנו דרך תורנית ברורה, כי לנו, המחנכים, יש השקפות עולם שונות" – הלין חברי; ואני דוקא ראיתי בזה ברכה: טוב שהתלמידים יראו שיש בקרב המחנכים שלהם דעות שונות ודרכים שונות של תורה.
באסיפת ההורים אמר לי אבא של אחד התלמידים כמה חשוב היה לבן שלו לפגוש גם אותי, כי דוקא להשקפת העולם המורכבת שלי הבן שלו התחבר. תלמידים אחרים, שהגישה שלי היתה בשבילם מבלבלת, הזדהו יותר עם מחנכים אחרים. טוב שהם היו שם!
למה טוב שהילדים שלנו יפגשו דמויות חינוכיות מגוונות? כאשר כל המחנכים מבטאים השקפת עולם אחידה – חלק מהתלמידים יתחברו להשקפת עולם זו, אבל חלק "יתפספסו", ואנו עלולים להצטער על כך שנים ארוכות אחר כך.

שבת "מחנכים מגוונים לתלמידים מגוונים" – על מה ולמה? / הרב צבי קורן

הרעיון של "מחנכים מגוונים לתלמידים מגוונים" הינו ערך תורני וחינוכי, וגם צורך מעשי.

ערך תורני – משום שבאמת יש דרכים תורניות שונות, ולא נכון להראות לתלמידים רק דרך אחת, ולפסול כל דרך אחרת.

ערך חינוכי – הן משום שתלמידים שונים ימצאו את החיבור שלהם לתורה באמצעות מחנכים בעלי תפיסות תורניות שונות, ואם מראים להם רק דרך אחת – יש סכנה גדולה ש"נפספס" חלק מהתלמידים, שהיו יכולים להתחבר לדרך תורנית אחרת; והן משום שמחנכים בעלי תפיסות תורניות שונות נותנים דוגמא אישית של מחלוקת עניינית על דרכה של תורה, מתוך כבוד הדדי, וכך הם מחנכים לשילוב של בחירה מושכלת בדרך תורנית מוגדרת יחד עם כבוד לדרכים תורניות אחרות.

מחנכים מגוונים לתלמידים מגוונים/ הרב צבי קורן

תלמידים בחינוך הדתי חווים פער בין החינוך הדתי של הוריהם לבין מה שהם פוגשים אצל מחנכיהם. בעוד הם באים מבתים בהם מראים להם דוגמא אישית של מפגש של המסורת עם התרבות המודרנית, חלק מהמחנכים מבטאים שלילה כלפי חלקים רבים של אותה תרבות