גיור

תנועת נאמני תורה ועבודה שוקדת על קידום פתרונות לבעיית הגיור בישראל, תוך התחשבות בשיקולים ההלכתיים, במצוקה האנושית ובשיקולים הלאומיים. צוות התנועה לעניין מורכב מד”ד הדר ליפשיץ והרב אילעאי עופרן.

חקיקת חוקים בעניין הגיור, ‘חוק רותם’ ו’חוק הגיור הצה”לי’ מעוכבים ומבוקרים מכיוונים שונים:

• לטענת הראשון לציון, עיכוב החקיקה עלול להוביל לשינוי הסטטוס-קוו באמצעות החלטות בג”ץ בנושא. הרב עמאר מתנגד להעברת סמכות גיור לרב הראשי לצה”ל, שלא כחלק מהסכמה רחבה בעניין.
• עיכוב החקיקה פוגע בחיילי צה”ל אשר התגיירו ומונע קידום הליכי גיור למעוניינים בכך, עולים מחבר העמים, בעיקרם.
• גורמים שונים הפועלים לסיוע לעולים טוענים כי שינויי החקיקה לא יקדמו הליכי גיור.
• החקיקה עלולה לפגוע במעמדן של התנועות הלא-אורתודוקסיות בנושא הגיור.
• החקיקה מאותתת ליהדות העולם כי היא איננה שותפה בהחלטות בנושאים הנוגעים לעם היהודי. הביקורת מתווספת לתחושות כאלו על רקע אירועים שונים ברחבת הכותל.

הצעת הפשרה נועדה להתגבר על כל הביקורות הללו, ע”י יצירת מנגנונים אשר יתרמו לקידום העניין, תוך הגנה על האינטרסים של השותפים השונים לנושא.
עקרונות ההצעה:

• יהדות העולם, באמצעות הסוכנות היהודית, תקבל סמכות ומעמד בנושאים כגון: ‘חוק רותם’, חוק המקומות הקדושים, הוועדה למינוי דיינים , המועצה הדתית ירושלים ועיריית ירושלים.
• ‘חוק הגיור הצה”לי’ ו’חוק רותם’ (וכן כל המעמד לסוכנות בהצעה) יתקבל כ’הוראת שעה’ לשנים אחדות.
• הארכת החוק תהיה רק בהסכמת הסוכנות היהודית.
• התנועות הלא-אורתודקסיות יתחייבו להקפיא את כל עתירות בנושא בתקופת ‘הוראת השעה’.
• הממשלה תתחייב לא לשנות את מעמדם החוקי הקיים של הגיורים הלא-אורתודוקסיים בתקופה. ועדת חריגים, בהרכב נציגי שר הפנים, השר לתפוצות ויו”ר הסוכנות תדון במקרים במחלוקת.

יתרונות ההצעה:
ההצעה מתכוונת להשתמש במשבר לא רק כדי לקדם את בעיית הגיור, אלא את מכלול הדו-שיח בין ישראל לתפוצות. נתינת מעמד ליהדות העולם, באמצעות המוסדות הלאומיים, תקדם את הפלורליזם של המוסדות בישראל, ותבטא את אופייה היהודי של מדינת ישראל. האינטרסים של הגורמים השונים יובטחו, כמפורט בטבלה הבאה:
הראשון לציון הקפאת עתירות תמנע החלטות בג”צ בתקופה.
העולים

א. תוסר העננה מעל הגיורים הצה”ליים.
ב. החוק יפתח אפשרות לקידום הליכי גיור.
ג. במהלך התקופה תיבחן האפקטיביות של החוק. במידה ולא יתרום לקידום הגיור – החוק לא יוארך.
ד. ‘הוראת השעה’ יוצרת אינטרס להיענות לצרכי העולים.
התנועות הלא אורתודוקסיות א. החוק יתקבל רק כ’הוראת שעה’, ויפקע בסופה.
ב. במהלך התקופה יובטח המשך מעמדם הקיים באמצעות ‘ועדת חריגים’.
ג. התניית הארכת התקופה בהסכמת יו”ר הסוכנות, מונעת דינמיקה של ‘נצחיות הזמני’.
יהדות העולם א. החוק יקדם את מעמדם בישראל, באמצעות הסוכנות.
ב. קידום דיאלוג עם יהדות העולם.

כתבות ומאמרים

מסמך פנימי של הרבנות חושף: לא מכירים ב-124 רבנים אורתודוקסים בארה”ב

מסמך תכתובת פנימי מתוך בתי הדין הרבניים שנכתב בתחילת חודש מרץ האחרון, שהגיע לידי ארגון ‘עתים’ ומתפרסם היום (שני) חושף כי למרות הצהרת הרבנות כי אין קריטריונים או “רשימות שחורות” להכרה ברבני חו”ל

ליברמן, הדת והמדינה: “שיקיים את הבטחותיו לגיור קל ונישואים אזרחיים”

שר הביטחון המיועד הצהיר כי הוא מחוייב להסכמים הקואליציוניים עם החרדים, אבל רבנים וארגונים ליברליים קוראים לו לנצל את הכניסה לממשלה דווקא לרפורמה בסוגיות דת-מדינה: “הוא יודע כמה זה חשוב”

הדרך הלא כשרה לראשות מערך הגיור

הדרך הלא כשרה לראשות מערך הגיור
ראש מערך הגיור במשרד הדתות הוא תפקיד רגיש ומשפיע במיוחד, כזה שקובע לא אחת גורלות של זוגות ויחידים, עולים וותיקים. עד לפני שנתיים שימש בתפקיד הרב חיים דרוקמן, אבל בקרוב ראש מערך הגיור של מדינת ישראל יהיה רב אלמוני למדי, כזה שמונה לתפקיד בהליך מפוקפק‎.

מי אמר שחוק הגיור פוגע בהלכה?

חוק הגיור פוגע בהלכה? הרבנים אביעד סנדרס וקלמן דוידסון מפריכים את הטענות לפיו החוק פוגע בהלכה ומאשימים: “למעשה אין כאן שאלה של הלכות גיור, יש כאן שאלה של פסילה אישית

י”א סיון תשע”ד, 09/06/2014 10:37

בשבועות האחרונים, החל מיציאת הכנסת לפגרה, התפרסמו בעיתונות אמירות של רבנים הטוענים שהמתגיירים לפי ההצעות שבחוק שטרן, המעניקות סמכות גיור לרבני עיר, לא ייחשבו יהודים. אותם רבנים דורשים שסמכות הגיור תישאר בידי גוף ריכוזי אחד , היינו, הרבנות הראשית, ותפעל על פי סטנדרט אחיד. זוהי למעשה אחת הטענות המרכזיות ביותר כנגד החוק שמציע אלעזר שטרן, איום שהגיורים שאותם הוא מציע אינם תקפים הלכתית.

עתירות שהוגשו בנושא גיור

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק   בג”ץ  5079/08 בג”ץ  2448/09   לפני: כבוד הנשיאה (בדימ’) ד’ ביניש כבוד השופטת מ’ נאור כבוד השופט א’ רובינשטיין   העותרים בבג”צ 5079/08: 1. פלונית 2. פלוני 3. פלונית 4. פלונית 5. מרכז צדק לנשים 6. נעמת 7. ויצו 8. נאמני תורה ועבודה 9. מבוי סתום 10. אמונה […]

תומכות גיור

זה שמו של הפרויקט שיוצא לדרך – ללוות גיורות בזמן הטבילה במקווה. המצוקה היא גדולה מאד – חובה לתת מענה
לגיורות. יש ארבע מקוואות בלבד המטבילים גרות [זו גם סוגיה פוגענית שיש לפתור
אותה]: בבאר שבע, מבשרת ירושלים, צפת ותל אביב –
נשים המוכנות להתנדב לבוקר פעם בחודש וגברים המוכנים לתרום לקידום הנושא מתבקשים
לכתוב לעתני עמירם המרכז את הפרויקט:
[email protected]

זה לא סוד:
רוב המתגיירים הן מתגיירות. ומתחילת התהליך מלוות אותן נשים כמורות וכמפקדות
בקורסים ובמשפחות המלוות. צורך השעה מחייב שנשים תלווינה נשים במעמד הזה של
כניסתן/חזרתן של גיורות לעם היהודי.
תומכות גיור – יוצאות לדרך!!
מפגש ההכנה יתקיים ביום שני הקרוב ה- 23.7 בשעה
20:15
בבית גשר ברחוב דוד המלך 10 בירושלים.
בתכנית:
היכרות ופתיחה – בהנחיית ד”ר עליזה לביא
הרב אלטשולר דיין בבית הדין לגיור
הרבנית מלכה פיוטרקובסקי

בג”ץ בעד דרוקמן: אלפי הגיורים עליהם חתם – חוקיים

  http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1694570 ערב קבלת פרס ישראל, ניקה ביהמ”ש את הרב מהרבב שהטיל בו בית הדין הרבני הגדול. העתירה לשלול מבית הדין את הסמכות לפסול גיורים נדחתה 26.04.20122 רגע לפני שהפך לחתן פרס ישראל על מפעל חיים, זכה הרב חיים דרוקמן גם במחווה מצד בית המשפט העליון. ביום הזיכרון, ערב חלוקת פרסי ישראל – פרסם בג”ץ […]

כנס על סוגית הגיור

המסע השני – מסע בעקבות מערך הגיור “עת לעשיה” קורא לחברי נאמני תורה ועבודה בפרט ולציונות הדתית בכלל – פתחו את הבית למתגיירים. בכנס שנערך ביום שישי, יח’ טבת, נפגשנו בבית הכנסת רמב”ן בירושלים ודנו בנושא הגיור. אחד המסרים המרכזיים שעלו מדבריהם של כל המשתתפים, היה הצורך המהותי והקריטי בהתגייסות של אנשי הציונות הדתית למאמץ […]

ח”כים נגד הרב שרמן: ביטול גיורים – עיוות ההלכה

תבטאותו של הרב אברהם שרמן בוואלה! חדשות, לפיה רוב הגיורים בתקופה המודרנית אינם תקפים, עוררה זעם רב בקרב חברי כנסת ורבנים מכל הקשת הפוליטית, שתוקפים בחזרה: “יש להדיחו”

בלחץ רבנים אשכנזים, נסוג הרב עובדיה יוסף מההכשר הגורף שהעניק לגיורים בצה”ל

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1216444.html

 

 

בעקבות לחץ כבד שהפעילו רבנים חרדים-אשכנזים, מסר אתמול בכיר הפוסקים הספרדים ומנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הבהרות הלכתיות המצמצמות את ההכשר הגורף שנתן לגיורי החיילים בצה"ל.

21/02/11

גיורי צה”ל

 

חברים יקרים!
בימים בהם מחריף המאבק החרדי נגד גיורי צה”ל אנו מבקשים לחזק את ידיהם של הגרים ולומר להם – אנחנו אתכם, יהדותכם אינה מוטלת בספק, עם ישראל מצדיע לכם.
מיטב פרשנינו עסוקים בניתוח האירועים הדרמטיים הרוגשים סביבנו ובניסיונות להבין, או לנחש, מה יהיו השלכותיהם עלינו. הקרקע סביבנו בוערת, אך אל תצפו מכל זה להפריע לגורמים קיצוניים בעולם החרדי לקרוע את העם היהודי מבפנים.
ביום רביעי צפויה היתה להיערך הפגנת ענק נגד גיורי צה”ל, כמחאה על כך שהרב עובדיה יוסף אישר את תוקפם. אלפים תכננו להתייצב בירושלים ולמחות על גיורי צה”ל תוך קריאה שלא להכיר במתגיירים כיהודים. ההפגנה בוטלה אך את המחיר לכך ישלמו, כרגיל, המתגיירים. ה”דיל” שנחתם בין נציגי החרדים שוב שומט את הקרקע מתחת לרגליהם של המתגיירים ומאלץ אותם לשוב ולהיאבק על זהותם כיהודים.

קשה להאמין שתופעות כאלה מתרחשות כאן, שאלפים שאינם משרתים בצבא יצאו, בראשות מנהיגיהם, נגד יהדותם של אלה המקדישים שנים מחייהם להגנה על בטחון המדינה ועוברים גיור אורתודוכסי מלא במהלכן. קשה להאמין שסולחות פנים-חרדיות מתבצעות על חשבונם של אלפים. אבל מי שחי פה כבר יודע שהלא-יאומן כאן הוא עניין שבשגרה.
בתוך כל החושך הזה אנו מבקשים להשיק יוזמה חיובית אחת- מקום לתמיכה בו יוכל העם להגיד את שלו. האינטרנט מוכיח עצמו שוב ושוב ככלי משמעותי בשינוי ועיצוב דעת הקהל ולכן בחרנו בו לקידום המטרה: בדף הפייסבוק של התמיכה בגיור צה”ל תוכלו לכתוב כמה מילים טובות לכל אותם 4,500 יהודים יקרים שהתגיירו בצה”ל ונאלצים לחוות את מלחמות ההנהגה החרדית על גבם.
הצטרפו אלינו ולארגונים נוספים בהצדעה לגרי צה”ל! www.facebook.com/supporting.idf.converts

 

משבר הגיור | ש”ס: ישראל ביתנו מבקשת לרמוס את עם ישראל וצה”ל

החלטת הרב עובדיה יוסף לאשר את הגיורים הצבאיים עוררה היום (שישי) תגובות סוערות במערכת הפוליטית. ח”כ דוד רותם (ישראל ביתנו), מיוזמי חוק הגיור הצבאי, אמר כי פסק ההלכה לא יניא אותו מלהמשיך לקדם את החוק. חוק הגיור הצבאי שולל מהרבנות כל שיקול דעת בעניין גיורי הצבא. “הפתרון איננו מניח את דעתי, משום שהרבנות הראשית והרב עמאר לא פתרו את הבעיה”, מסר רותם. “הוועדה שמינה הראשון לציון עצמו לא הסכימה לאשר את הגיורים הצה”ליים, ונדרש פסק הלכה מיוחד של הרב עובדיה יוסף”.

“הממשלה מכרה את גיורי צה”ל לטובת ההקפאה”

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3984815,00.html

 

ש"ס התנגדה – וההצבעה על החוק להכרה אוטומטית בגיורי צה"ל נדחתה בחודשיים. יו"ר ועדת חוקה, ח"כ דוד רותם, מאשים בשיחה עם ynet: "הליכוד והעבודה מוכרים את המתגיירים ואת חיילי צה"ל – למען ההקפאה"


15.11.10

חרדים על ברית הזוגיות: “נדאג שהחוק לא יורחב”

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3979198,00.html

 

בתגובה לאישור החוק שמכיר בחתונה אזרחית ישראלית למי שאינם יהודים, הבהירו גורמים חרדיים: "נישואים אזרחיים מלאים – לא יקום ולא יהיה". גופים ליברליים, לעומת זאת, ברכו על החוק ואמרו: "זו תשתית לחוק נישואים אזרחיים כללי"

 03.11.10

ליל לימוד בשבועות- מתקנים גיור. קהילת קשת ירושלים

הוועד הציבורי למען המתגיירים יחד עם נאמני תורה ועבודה. מזמינים את הציבור לתיקון ליל שבועות שיעסוק בנושא הגיור: 22:30 – יונתן בן הראש “היחס לגר בספר הזוהר”. 23:30 – הרב שאול וידר: “גזל הגר”. 00:30 – שיחה – צבי ברנהרט וספרטק ארבטוב שאלת הגיור בזמן הזה. 1:15 – מירי שליסל: “קבלת האחר” – עיון במדרשי חז”ל. […]

מתקנים גיור- להעלות את הנושא בשבועות.

היחס לגר – מראה פנימית לחברה הישראלית הוועד הציבורי למען המתגיירים קורא להעלות את מצוקת הגיור על סדר היום בתיקון ליל שבועות מפרקים מחסומים, עכבות וסטריאוטיפים, מתגייסים לחבק את הגרים אנו מרכזים את כל השיעורים בנושא לרשימה ארצית שתופץ לידיעת הציבור – אנא שלחו לנו מידע על פעילויות והרצאות של ארגונים, קהילות וקבוצות לימוד שיעסקו […]

בג”ץ לדיינים:מדוע פסלתם את גיורי דרוקמן?

 

 

שופטי בג"ץ, שדנו בעתירה נגד פסילת גיורי הרב חיים דרוקמן, הוציאו צו על תנאי הדורש מבית הדין הרבני להסביר האם בסמכותו לבטל גיורים. השופטים אף הורו להסיר מרשימת פסולי החיתון את הנשים העותרות, שבית הדין הטיל ספק ביהדותן

בן ששון: לשבור את המונופול של הרבנות על הגיורים

 

מאת שחר אילן


יו"ר ועדת החוקה בכנסת, ואחד מחברי הכנסת הדתיים הבולטים, אמר כי היוזמה להנהיג גיורים בבתי דין פלורליסטיים היא ברוכה
יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת ח"כ מנחם בן ששון (קדימה), מבכירי חברי הכנסת הדתיים, קורא לשבור את המונופול של הרבנות הראשית על ענייני גיור ונישואים. בן ששון אמר את הדברים בעקבות הפרסום ב"הארץ" על הקמת פורום הגיור הפלורליסטי, קואליציה של ארגונים שיפעילו בתי דין לגיור שיתחרו ברבנות הראשית, ובין היתר יפעילו גיור חילוני וגיור אורתודוקסי עצמאי.

הקהל תשס”ט

משבר הגיור ועתיד הגיור האורתודוקסי במדינת ישראל (נאמני תורה ועבודה)
משבר הגיור המתמשך במדינת ישראל החריף השנה והעצים.פסק דין שערורייתי של הרכב דיינים בבית הדין הרבני הגדולבראשותו שלהרב שרמן – פסל אלפי מתגיירים, וביקש להכתים אתתהליך הגיור בבתי הדין בפיקוחו של הרב חיים דרוקמן. פסיקה זו והתנהלותו של הרב שרמן גרמה לסערה גדולה ולמפח נפש. בעקבות כך, גם בציונות הדתית החלוקריאות להקמת בית-דין אלטרנטיבי שיפעל ברוח פסיקה הלכתית ציונית וממלכתית.
הדיון יעסוק בהשתלטות דיינים אנטי-ציונים על בתי הדין, באדישות הגוברתברחוב החילוני כשבתווך ידונו האפשרויות העומדותבמרחב האורתודוקסי. לאן מועדות פנינו??
יו”ר הפאנל: ד”ר עליזה לביא.

“וְגֵר לא תוֹנֶה”

בעקבות פסק הדין הקורא לביטול גיורם של אלפים והעברתם לרשימת

פסולי חיתון, נקיים עצרת מחאה המונית להזדהות עם גרי ישראל, מול בית הדין הרבני הגדול בירושלים.

האם אכן “עמך – עמי ואלוהייך אלוהיי”?

  לו הייתה רות המואביה מנסה להתגייר בבית הדין הרבני הגדול בירושלים של ימינו, מן הסתם לא הייתה עוברת. מחר תערך עצרת מחאה מול בית הדין על פסילת הגיורים של הרב דרוקמן. משמרת המחאה של ‘נאמני תורה ועבודה’ שנמצאת במקום כתבה מכתב לרות בשם בית הדין נאמני תורה ועבודה | 4/6/2008 17:30   לכבוד: הגב’ […]

משבר הגיור הגדול בתולדות המדינה

בית הדין הגדול בירושלים החליט לפסול את כל הגיורים שערך הרב דרוקמן מאז 1999.הרב דרוקמן:”מדובר באנשים שלא ראויים לשמש כדיינים”.ח”כ אורלב מגבש הצעת חוק להקמת בתי גיור אלטרנטיבים.צפי למשבר נוסף בין הרבנות לרבני הציונות הדתית.

רפורמה בגיור-עכשיו

 

 

האם תאומץ עמדתו של הרב דרוקמן או שמא יוחמרו הליכי הגיור? ראוי למוסדות השלטון להניח ידיהם ולא להכריע במחלוקות הלכתיות. במקום לחייב הסכמת נשיא בית הדין לכל גיור, יש להכיר בגיור הרבנים המקומיים ויבחרו המועמדים לגיור לאיזה בית דין ברצונם לפנות

הדר ליפשיץ