אטיאס: הבית היהודי השמיץ – והחרדים ניצחו

 

 

 

 

24/07/2013

גם ח"כ אריה דרעי חגג את ניצחון החרדים במירוץ לרבנות הראשית: "הקב"ה דואג שהגזרות הקשות יתבטלו". סגן שר הדתות, בן דהן אמר: "טעינו. זה כישלון של כולנו". בארגונים הליברליים זעמו וטענו כי הסתיים תפקידה של הרבנות 

תוצאות הבחירות לרבנות הראשית, מילאו את החרדים אופטימיות ואופוריה. ח"כ אריאל אטיאס מש"ס סיפר הערב (ד') ברדיו 'קול ברמה' כי הרב עובדיה יוסף בכה ברגע ההכרזה, ואמר "ראינו יד השם של ממש, וראינו איך ברגע שהולכים בדרך התורה ובדרכו של מרן הרב עובדיה יוסף, מצליחים. בכל המירוץ הזה היה הרבה חילול השם. חברי הבית היהודי חשבו שאם הם ישמיצו את הרבנות, ואת החרדים הם יצליחו – והם לא. ראינו שהאמת מנצחת".

גם ח"כ אריה דרעי יצא מגדרו: "תוצאות כאלה לא מזמינים זה מראה מה עושה אחדות. הקב"ה נתן לנו את הסימן – 68 לשני המנצחים. הוא אומר לנו להמשיך להיות ביחד והוא ידאג שכל הגזרות הקשות יתבטלו".

סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן אמר הערב לרדיו 'גלי ישראל': "טעינו. אני לא מתכוון להסתתר.לא הצלחנו לבחור שני רבנים ראשיים ציוניים. אם היינו מראש מגיעים בראש אחד הדברים היו נראים אחרת. זו לא הסיבה היחידה, אבל זו הסיבה המרכזית. אני לא חושב שזה כישלון של בנט בלבד, זה כישלון של כולנו. לוקח על עצמי, גם אני לא הצלחתי".

יו״ר הבית היהודי ושר הדתות נפתלי בנט שוחח עם הרבנים הראשיים הנבחרים בירך אותם ואיחל להם הצלחה בתפקיד."אני מקווה כי הם יפעלו ויביאו לקירוב לבבות בעם ישראל. מערכת הבחירות הנוכחית הבליטה את הצורך בשינויים מהותיים במוסד הרבנות, והתחלנו לפעול לשם כך בחודשים האחרונים. הרב יצחק יוסף יחד עם הרב דוד לאו יהיו חלק מהמפכה שהבית היהודי מוביל במשרד הדתות, ושכבר החלה במהפכת 'בחר לך רב', בצמצום מועצות דתיות ובביטול מינויים פוליטיים במועצות הדתיות. בפעם הבאה יהיה רב ראשי אחד לישראל, כמו שיש רמטכ״ל אחד ונשיא אחד לישראל".

לעומת שמחתו של הח"כים החרדים, נציגי הארגונים הליברליים זעמו על תוצאות הבחירות לרבנות הראשית.

מנכ"ל התנועה המסורתית עו"ד יזהר הס ביקש להעביר מסר לציונות הדתית: "דווקא כעת, כשברור לכולם שבעשר השנים הבאות תתנהל הרבנות הראשית כמנהגה המגונה, אולי יש סיכוי שהגורמים המתונים בציונות הדתית ישכילו להבין שהפתרון לא מצוי במנגנון ממשלתי מונופוליסטי ומדיר – הנה, כעת הונצחה גם ההדרה שלהם – אלא בהגדרה מחודשת שלו, ולא כמונופול. אם זה יקרה, מדינת ישראל תרוויח".

"בתום מסע בחירות מכוער ומחפיר התברר כי ברבנות הראשית אין כל חדש תחת השמש, וליתר דיוק תחת השולחן", אמר ראש התנועה הרפורמית בישראל הרב גלעד קריב, "כל שהיה הוא שיהיה: מצוקתם מנועי החיתון ומסורבות הגט, השחיתות במערך הכשרות וההתנכלות לגרי הצדק".

עוד הוסיף קריב כי "אנו קוראים למנהיגי הציונות הדתית להסיק את המסקנות מכישלונם ולהבין כי הגיעה העת לסיים את תפקידה של הרבנות הראשית ולהוביל לשינוי יסודי ומהותי ביחסי הדת והמדינה בישראל. הנחמה הקטנה היחידה הוא כישלונו של הרב הגזען והמסית שמואל אליהו לכבוש את כס הרבנות הראשית".

בתנועת נאמני תורה ועבודה ביקשו "לברך את הרבנים הראשיים החדשים" על היבחרם: "הבחירות האחרונות לרבנות הוכיחו מעל לכל ספק את הצורך בחשיבה מחודשת על האופן שבו פועלת הרבנות הראשית, על הצורך בהפרדת הדת מהפוליטיקה ובחיוניותה של רפורמה מבנית במוסד הרבנות הראשית ובשירותי הדת. ללא שינויים משמעותיים דוגמת המודל הקהילתי שהציגה התנועה, הרבנות הראשית תלך ותדרדר ותאבד את הרלוונטיות שלה למדינת ישראל, לאזרחיה, ולציבור היהודי בכללו".
סגנית השר ציפי חוטובלי בתגובה למינוי הרבנים הראשיים:

 "לאחר עשור הציונות הדתית איבדה פעם נוספת את האפשרות להעמיד רב ראשי ציוני. זוהי החמצה של הזדמנות לבצע שינויים היסטוריים חיוניים במערך הרבנות הגיור הכשרות ובזהותה היהודית של המדינה. אני מצרה על כך שמסע של הכפשות קשות נגד הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר שהוכיח עשייה תורנית ציבורית מופלאה שאין עליה עוררין – בא דווקא מתוך הציונות הדתית".

בעקבות אי היבחרו של הרב שמואל אליהו לרב הראשי, אמר ח"כ עיסאוי פריג': ""טוב שהגוף הבוחר הקשיב לאמירות הברורות של היועץ המשפטי לממשלה, של שרת המשפטים, שלי ושל חברי כנסת נוספים. חבריו הצילו את דמותה המוסרית של ישראל ומנעו ממנה להתבזות, ולבחור בגזען חשוך למשרה ממלכתית ייצוגית. גם אלה שהרבנות חשובה להם, צריכים לברך על כך שנמנע הכתם המוסרי מהמוסד שממילא אינו נתפס בציבור הרחב כנאור ומתקדם".

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל: "אני מאחל הצלחה רבה לרבנים הראשיים הנבחרים. כולנו תפילה כי יצליחו במשימה הקשה לחבר יחד את עם ישראל אל מוסד הרבנות ולגלות את פניה הנעימות של התורה לכל אחד ואחד בעם ישראל״.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב אורי רגב, אמר: "בחירת הרבנים החדשים מסיימת מערכת בחירות מבישה שהביאה לשפל חסר תקדים במעמדה של הרבנות. התככים, הדילים, הנפוטיזם וההשמצות שליוו את הבחירות לרבנות הוכיחו שוב שמעטים הגופים שמשניאים את היהדות ומרחיקים ממנה את הציבור כמו הרבנות הראשית".

"כל מי שטובתה של היהדות לנגד עיניו מבין שהגיעה הזמן להביא את מוסד הרבנות הראשית לקבורה, ועימה את הכפייה הדתית והמונופול האורתודוכסי על היהדות", הוסיף רגב. "העובדה שנבחרו שני נציגי הציבור החרדי הלא ציוני ושני "בנים של" מגבירה את החרפה. יש לשוב למסורת של רבנים הפועלים מכוח קבלת מנהיגותם על ידי הקהילה שלהם ולא מכוח הכפייה של החוק החילוני". 


לכתבה לחצו כאן